Wola Drwińska

OSP Wola Drwińska

OSP Wola Drwińska

Za datę powstania OSP Wola drwińska przyjęto rok 1924. W roku 1923 mieszkańcy wsi podjęli uchwałę o sprzedaży działki rolnej  a uzyskane pieniądze przeznaczona na zakup sikawki oraz beczkowozu. W dokumencie z 1927 roku OSP Wola Drwińska jest zamieszczona jako jednostka straży należąca do związku strażackiego . W roku 1957 miał miejsce duży pożar w miejscowości , po którym poczyniono starania w kierunku nabycia motopompy o napędzie spalinowym , uwieńczone sukcesem . W 1964r przystąpiono do budowy remizy strażackiej , w 1970 roku wykończono budynek.

Rok 1970 i 1972 to dwie duże powodzie w gminie .W 1973 roku jednostka wzbogaciła się o pierwszy samochód GAZ 63 ,a w 1976  o pierwszą motopompę PO-5 M8/8 , druga pojawiła się w 1984r. Rok 1978 to pojawienie się elektrycznej syreny SAD 4 , a w 1985 jednostka otrzymała samochód STAR A-29 oznaczony jako GBM 2,5, poprzedni samochód został przekazany do OSP Bieńkowice .

Dnia 18 kwietnia 1995 druhowie zostali włączeni w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG) , w tym samym roku zamontowano selektywne alarmowanie. Kolejne lata to zakup takich sprzętów jak agregat prądotwórczy z masztem oświetleniowym , pompa pływająca NIAGARA . W 2002 roku jednostka wzbogaca się o samochód POLONEZ i 2 radiotelefony oraz motopompę szlamową , a w 2003 strażacy otrzymali samochód gaśniczy Jelcz 004 GCBA 6/32, który zastąpił Stara. W latacz 2004/2005 nastąpił kapitalny remont boksów garażowych .W kolejnych latach zakupiono dużo sprzętu m.in.: dwie motopompy Honda , szperacze akumulatorowe , węże, oraz kilka sztuk różnego rodzaju odzieży ochronnej .

Rok 2010 był szczególnym dla jednostki, gdyż druhowie otrzymali sztandar, który został poświęcony na uroczystej Mszy Świętej. Kolejny przełomowy moment to zakup w 2011 roku nowego samochodu Peugeot Boxer 335,  który został pozyskany dzięki wsparciu finansowym Gminy Drwinia , powiatu bocheńskiego , oraz Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

W kolejnych latach jednostka pozyskiwała nowy sprzęt potrzebny do ratowania życia i sprawnego podejmowania akcji m. in. lekki zestaw hydrauliczny Holmatro z nożyco -rozpierakami, 4 sztuki aparatów oddechowych, torbę PSP R-1 czy piłę do cięcia stali. Rok 2014 stanął pod znakiem remontów – w remizie została wymieniona instalacja elektryczna a cały budynek został z zewnątrz ocieplony, również samochód Jelcz poddano gruntownemu remontowi został m.in. odnowiony zbiornik na wodę, wymieniono bak paliwa oraz opony.

Głównym celem OSP Wola Drwińska jest ratowanie życia i mienia mieszkańców m.in. podczas zdarzeń drogowych, pożarów czy powodzi i podtopień. Ponadto jednostka bierze czynny udział w życiu miejscowości i gminy m.in. przy zabezpieczaniu imprez okolicznościowych czy wykonywaniu opraw Mszy Św. w pobliskiej parafii, strażacy biorą również udział w gminnych zawodach sportowo-pożarniczych.

·         Liczba wszystkich członów OSP – 53

·         Liczba członków honorowych - 7

·     Liczba członków OSP spełniających wymagania bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych – 23

·         Liczba druhów posiadających szkolenia z zakresu:

·         Rat. Tech. – 6

·         Rat. Med. – 4

·         Dowódców – 5

·         Naczelnika – 4

·         Kierowców – 5

·         LPR - 4

Pojazdy:

GCBA Jelcz 004

GLBMRt Peugeot Boxer

Informacje oraz zdjęcia dzięki uprzejmości OSP.

Strażacki.pl

Za datę powstania OSP Wola drwińska przyjęto rok 1924. W roku 1923 mieszka


Sklep pożarniczy Florian

maseczki dla strażaków


Galeria

Czytaj również