Wprowadzono stopień alarmowy ALFA

Wprowadzono stopień alarmowy ALFA

Premier Beata Szydło podpisała zarządzenie w sprawie wprowadzenia stopnia alarmowego ALFA. Ma to związek z rozpoczynającym się w piątek szczytem Paktu Północnoatlantyckiego (NATO).

Stopień alarmowy ALFA został wprowadzony tylko na terenie Warszawy, obowiązuje od północy 7 lipca do 23.59 10 lipca. Zarządzenie wydane przez szefową rządu nakłada na organy administracji państwowej obowiązek sprawdzenia instalacji alarmowym, przepustowości dróg ewakuacyjnych oraz przegląd procedur związanych z wprowadzeniem wyższych stopni alarmowych.

-Ma to charakter ogólnego ostrzeżenia. Po wprowadzeniu pierwszego stopnia alarmowego organy administracji publicznej będą zobligowane do prowadzenia wzmożonej kontroli miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludności. Będą musiały na bieżąco przekazywać informacje odpowiednim służbom w przypadku znalezienia podejrzanych pakunków, samochodów, czy o podejrzanie zachowujących się osobach - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

W polskim systemie zarządzania kryzysowego są cztery rodzaje stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE i DELTA. Ostatni stopień wprowadzany jest w przypadku wystąpienia np. ataku terrorystycznego.

Stopień alarmowy ALFA został wprowadzony po raz pierwszy w 2012 roku przez Premiera Donalda Tuska w czasie Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej.

Więcej o stopniach alarmowych znajdziecie tutaj: WIĘCEJ 

Strażacki.pl

Premier Beata Szydło podpisała zarządzenie w sprawie wprowadzenia stopnia alarmowego ALFA. Ma to związ