Wrocław: Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka

Wrocław: Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka

Dnia 12 maja br. na wrocławskim Rynku odbyły się coroczne Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka, w których uczestniczyli funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej oraz członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu województwa dolnośląskiego.

Już od godziny 11 wzdłuż południowej strony starówki zaczęły zjeżdżać zabytkowe pojazdy pożarnicze spośród których wyróżnić można między innymi gaśniczą Skodę należącą do OSP Pasikurowice, klasycznego Magirusa z 1960 roku, a także będącego w aktywnej służbie Mercedesa 113 z OSP Krzydlina Wielka czy Ifę z OSP Sobótka.

W tym samym czasie w okolicach fontanny rozpoczęły się pokazy zabytkowych sikawek konnych należących do OSP Granowice z powiatu jaworskiego – ściągały one liczną grupę dzieci, które miały okazję spróbować swoich sił w ręcznym pompowaniu wody, co z pewnością nie należało do zadań najłatwiejszych. Tuż obok zlokalizowany został punkt demonstracji użytkowania AED, gdzie każdy z zainteresowanych miał możliwość zapoznania się z podstawowymi zasadami prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, czy też obsługi automatycznego defibrylatora zewnętrznego.

Około godziny 11:30 na deszczowym placu rynkowym rozpoczął się pokaz sprawności psów ratowniczych należących do Dolnośląskiej Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej z Siechnic. Każdy z czworonogów, wraz ze swoim przewodnikiem, zaprezentował umiejętności i dyscyplinę, którą cechują się psy wykorzystywane w ratownictwie. Po zakończonym pokazie, przewodnicy wraz ze swoimi pupilami, pozostali do dyspozycji przybyłych na Rynek mieszkańców Wrocławia. Możliwość pogłaskania każdego z psów wzbudziła zainteresowanie i sympatię szczególnie wśród dzieci.

O godzinie 14:00 odbyły się kolejny pokaz. Tym razem uczestniczyli w nim ratownicy wysokościowy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 9 we Wrocławiu. Zaprezentowali oni swoje umiejętności na ramieniu zabytkowej drabiny mechanicznej Magirus Deutz.

Zgodnie z planem obchodów kolejnym punktem była oficjalna część uroczystości. Po zakończonej mszy świętej odprawionej przez kapelana dolnośląskich strażaków ks. infułata Adama Drwięgę we wrocławskiej katedrze, wyruszyła defilada na czele z orkiestrą dętą i kompanią reprezentacyjną PSP i OSP oraz zaproszonymi gośćmi. Po ustawieniu się wszystkich biorących udział strażaków w wyznaczonych miejscach, odbyło się uroczyste złożenie meldunku na ręce Zastępcy Komendanta Głównego PSP – nadbryg. Janusza Skulicha, który następnie oddał honory poddziałom zebranym na wrocławskim Rynku.

Kolejną część uroczystości stanowiło podniesienie flagi państwowej na wysięgniku drabiny przy hymnie narodowym wykonanym przez orkiestrę dętą. Następnie odbyło się przekazania nominacji na wyższe stopnie służbowe, a także wręczenie wszelkich odznaczeń za zasługi dla pożarnictwa z rąk wojewody dolnośląskiego, Pani Ewy Mańkowskiej wraz z nadbryg. Skulichem i komendantem dolnośląskiej straży pożarnej - st. bryg. Andrzejem Szcześniakiem. Wśród wielu awansowanych, znaleźli się m.in. minowani na stopień starszego brygadiera komendanci powiatowi PSP z Polkowic i Bolesławca – Wiktor Husar i Grzegorz Kocon. Brygadierami zostali Robert Brzeziński, Dariusz Buła, Piotr Franaszczuk, Sylwester Jatczak, Cezary Olbryś, Andrzej Szymański i Tomasz Tomczak.

W uroczystościach udział brały również zaproszone delegacje z Czech i Niemiec oraz przedstawiciele samorządów z terenu dolnego śląska.

{ rsmediagallery tags="20130512_dzien_strazaka_wroclaw"}

Strażacki.pl

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/ http://www.pssp.ru/ Slot88 https://www.hettstedt.de/ http://maebashi-cci.or.jp/ Slot Dana Slot77 https://rguts.ru/ Visitorbet