Skoki

Strażacy z sercem dla wsi

Strażacy z sercem dla wsi
Etykiety Defibrylator - Defibrylator AED - Michał Milowicz - Nagłe zatrzymanie krążenia - OSP - Pomoc - Ratujmy życie - Serce - Strażacy - Wanda Kwietniewska - Wieś z sercem

Wiosną br. strażacy ochotnicy z OSP Skoki-Borowa wzięli udział w realizacji spotu promocyjnego kampanii Wieś z sercem. Kampania, realizowana przez Fundację Ratujmy Życie z Ełku, promuje instalowanie ogólnodostępnych defibrylatorów AED na terenach wiejskich i w małych miejscowościach. Ideą projektu jest także edukacja społeczności wiejskich z zakresu pierwszej pomocy i budowanie świadomości jak potrzebna jest umiejętność ratowania życia. Użycie defibrylatora to łatwa i prosta czynność, której nauka nie stanowi problemu. Jest niezbędna zwłaszcza na terenach, do których dojazd karetki pogotowia jest długi i utrudniony.

Film opowiada historię rolnika, który doznaje nagłego zatrzymania krążenia podczas pracy na roli. Ma szczęście - we wsi, w której mieszka jest zamontowany publicznie dostępny defibrylator AED, a mieszkańcy zostali przeszkoleni jak należy go używać. Szybka pomoc i odwaga mieszkańców ratuje mu życie. Okazuje się on być także strażakiem, który po powrocie do zdrowia ratuje kolejne zagrożone istnienia.

Inspiracją do powstania filmu była właśnie instalacja defibrylatora AED we wsi Skoki, a udział w filmie wzięli Wanda Kwietniewska i Michał Milowicz. Kampania "Wieś z sercem" ma na celu budowanie świadomości problemu nagłej śmierci sercowej i pokazuje, że walka z nią jest bardzo prosta: wystarczy uciskać klatkę piersiową i użyć automatycznego defibrylatora, który jest urządzeniem bezpiecznym i dziecinnie łatwym w użyciu.

Do projektu przystąpiło już kilka wsi i gmin m.in. Góra Puławska gm. Puławy, Rożyńsk Wielki gm. Prostki czy Bucz gm. Przemęt. Trwają już zbiórki funduszy na montaż defibrylatorów i szkolenie dla mieszkańców tych miejscowości. Fundacja Ratujmy Życie zaprasza do współpracy wszystkie chętne OSP, wsie, gminy, miejscowości zainteresowane udziałem w projekcie. Aby przystąpić do projektu wystarczy napisać na adres .

Film można zobaczyć w serwisie Youtube, a o samej kampanii dowiedzieć się na http://facebook.com/wieszsercem oraz na stronie www.wieszsercem.pl 

remiza998 750 100px

Diato_v1.png

OSP Skoki-Borowa