KPP: RKO u dorosłych. Procedura nr 3

KPP: RKO u dorosłych. Procedura nr 3

Dzisiaj pochylimy się nad procedurą dotyczącą postępowania w zatrzymaniu krążenia u dorosłych (procedura nr 3).

Rozpoznanie miejsca zdarzenia.

Zaczynamy oczywiście od rozpoznania miejsca zdarzenia. Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie samego siebie czy nie czyhają na nas i poszkodowanego zagrożenia, liczbę poszkodowanych, jak doszło do zdarzenia oraz czy nie potrzebujemy na miejscu dodatkowych sił i środków.

Sekwencja medycznych działań ratowniczych (procedura nr 2 – artykuł poświęcony tej procedurze znajdziecie na portalu pod linkiem: http://strazacki.pl/szkolenia/kpp-procedura-nr-2-%E2%80%93-sekwencja-medycznych-dzia%C5%82a%C5%84-ratowniczych).

Brak prawidłowego oddechu.

Sprawdzamy obecność oddechu - prawidłowego oddechu. Gdy brak prawidłowego oddechu przechodzimy do RKO. Prawidłowy oddech uzależniony jest od sytuacji oraz wieku poszkodowanego. W przypadku dużego stresu oddech może być szybszy. Prawidłowy oddech u dorosłego człowieka to około 18 oddechów.

RKO – 30 uciśnięć klatki piersiowej, 2 wdechy ratownicze.

Rozpoczynamy uciskanie klatki piersiowej. Nadgarstkami uciskamy środek klatki piersiowej z częstotliwością około 100 – 120 na minutę na głębokość około 5 cm. Ważne aby dosyć często dokonywać zmian gdyż uciskanie jest naprawdę ciężkim wysiłkiem i zbiegiem minut staje się ono mniej efektywne.

Po wykonaniu 30 uciśnięć przechodzimy do wykonania dwóch wdechów ratowniczych. Każdy wdech wykonujemy w czasie około 1 sekundy. Wdech musi unieść klatkę piersiową. Wtedy jesteśmy pewni, że jest prawidłowy.

Defibrylator AED.

Gdy posiadamy defibrylator należy go niezwłocznie użyć. Po uruchomieniu urządzenia postępuj zgodnie z poleceniami urządzenia. Przyklej elektrody i wykonaj analizę. Ważne aby w tym czasie nikt nie dotykał poszkodowanego. Jeżeli usłyszysz komunikat „Defibrylacja zalecana” należy odsunąć osoby postronne i wcisnąć odpowiedni przycisk. Jeżeli usłyszysz komunikat „Defibrylacja nie zalecana” należy kontynuować RKO. Ważne aby podążać według wskazówek urządzenia.

Resuscytację prowadzimy do powrotu prawidłowego oddechu, przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego, jeżeli istnieje niebezpieczeństwo lub do wyczerpania sił ratowników.

Po powrocie oddechu zabezpieczamy poszkodowanego termiczne, podajemy tlen, robimy badanie urazowe oraz oczywiście nie zapominamy o sprawdzaniu funkcji życiowych.

Ważne. Przy masywnych krwotokach należy je uwidocznić i zatamować. Przy obrażeniach kręgosłupa prowadzimy stabilizację.

Informacja: W powyższym artykule autor nie zagłębiał się w szczegóły. Wymienione są tutaj najważniejsze elementy podczas RKO.  

utrata przytomnosci mockup

Grafika ilustrowana 

Strażacki.pl

Dzisiaj pochylimy się nad procedurą dotyczą

Galeria