18 maja 2024 r. na plaży miejskiej w Wilczynie odbyła się Akademia Ratownictwa SAREX-24, która była oficjalnym otwarciem ćwiczeń taktyczno – specjalnych z zakresu prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze lądowym i morskim. Organizuje je Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.
W Akademii wzięli przedstawiciele służb mundurowych, takich jak Straż Pożarna, Policja, Wojsko Polskie, Inspekcja Transportu Drogowego, Saperzy oraz Służba Więzienna.
Stanowiła ona dobrą okazję do integracji różnych służb oraz umożliwiła lokalnej społeczności zapoznanie się z ich strukturami.
Jednym z głównych punktów Akademii była nauka Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Uczestnicy Akademii mieli okazję porozmawiać z ekspertami, zdobyć cenne informacje oraz nabyć lub przećwiczyć umiejętności z zakresu poprawnego wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Głównym celem ćwiczeń SAREX-24 jest sprawdzenie zdolności Sił Zbrojnych RP i układu pozamilitarnego, jako elementów systemu bezpieczeństwa państwa, ratownictwa lotniczego, morskiego i bojowego. Będą się one odbywać w różnych miastach Polski:
Kalisz: 29.05.2024
Łeba: 15.06.2024
Gorzyce: 21.09.2024
Sulmierzyce: 20.10.2024
W trakcie ćwiczeń przewidziane są cztery scenariusze zdarzeń, z czego pierwszy, drugi i czwarty będą związane z przeprowadzeniem akcji poszukiwawczo-ratowniczych po zdarzeniach lotniczych na obszarze lądowym, w terenie zurbanizowanym, trudno dostępnym rejonie o dużym stopniu zalesienia oraz nad rozległym akwenem wodnym. Będą one rozgrywane w przestrzeni powietrznej RP i Republiki Litewskiej na terenie województw: pomorskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Drugi scenariusz również będzie realizowany we współdziałaniu z litewskimi służbami mundurowymi. Trzeci scenariusz związany będzie z prowadzeniem bojowych działań poszukiwawczo-ratowniczych po zdarzeniu lotniczym w rejonie aktywności grup terrorystycznych.
Planuje się również udział Wojewódzkich Centr Zarządzania Kryzysowego, Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz organizacji pożytku publicznego zajmujących się statutowo działaniami ratowniczymi.
W całość ćwiczeń będą zaangażowane podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w państwie oraz prowadzenie działań ratowniczych i ratunkowych, takie jak:
Dowództwo Operacyjne RSZ z podporządkowanymi centrami i ośrodkami
Dowództwo Generalne RSZ z podległymi jednostkami wojskowymi
Żandarmeria Wojskowa
Wojska Obrony Terytorialnej
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa
Policja
Straż Graniczna
Państwowa Straż Pożarna
dyżurne siły i środki służby poszukiwania i ratownictwa lotniczego (ASAR) oraz systemu ratownictwa morskiego (SAR), w tym Cywilno-Wojskowy Ośrodek Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego (ARCC)
Centrum Ratownictwa Morskiego i Lotniczego (CRMiL)
RCC Wilno.
Foto, film: Dawid Sędziak