Ruszył największy w tym roku przetarg na dostawę samochodów ratowniczo – gaśniczych, trafią do strażaków – ochotników z województwa małopolskiego. Zamawiającym jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
Przedmiotem zamówienia jest dostawa 34 średnich samochodów ratowniczo – gaśniczych w ramach projektu pn. „Bezpieczna Małopolska – samochody strażackie” współfinansowanego w ramach Priorytetu V Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 – Działanie 5.1 Adaptacja do zmian klimatu, Poddziałanie 5.1.2 Wsparcie służb ratunkowych.
Według zapisów w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia podwozie każdego samochodu powinno być wyprodukowane w 2016 roku i posiadać m.in. kabinę w układzie 1+1+4, napęd 4×4, maksymalną wysokość nie więcej niż 3300 mm, osie tylne z kołami bliźniaczymi oraz silnik o mocy minimum 200 kW.
Zabudowę należy wykonać z materiałów odpornych na korozję, skrytki po trzy z każdego boku i jedną z tyłu zamykane żaluzjami, półki sprzętowe wykonane z aluminium lub innego materiału z miejscem na agregat prądotwórczy, pompę szlamową, zestawem narzędzi hydraulicznych, po sześć odcinków W75 i W52, mocowaniami na cztery zapasowe butle powietrzne i dwa komplety aparatów powietrznych. Oświetlenie pola pracy i skrytek w całości wykonane w technologii LED.
Zamawiający wymaga aby każdy pojazd posiadał zbiornik wody o pojemności minimum 2500 litrów, ale nie większy niż 3000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 10% pojemności zbiornika wody oraz autopompę o wydajności A16/8-2,5/40 lub większej.
Jeśli chodzi sygnalizację świetlno-dźwiękową to wymagana jest belka z napisem ‘STRAŻ’ lub nadbudowa kompozytowa (znana z samochodów firmy Bocar i Moto-Truck), sygnał ‘AIR HORN’, dwie lampy kierunkowe z przodu, jedna lampa LED z tyłu i fala świetlna.
Urząd Marszałkowski prowadzi powyższe postępowanie w imieniu i na rzecz gmin: Biecz, Borzęcin, Klucze, Myślenice, Kęty, Kłaj, Laskowa, Michałowice, Słomniki, Mogilany, Niepołomice, Limanowa, Raba Wyżna, Gromnik, Bukowno, Stary Sącz, Poronin, Andrychów, Szczucin, Charsznica, Krzeszowice, Łapsze Niżne, Wieprz, Koniusza, Zator, Zembrzyce, Dobra, Skrzyszów, Trzebinia, Uście Gorlickie, Sułoszowa, Rzepiennik, Tokarnia i Miasto Grybów.
Firma, która wygra przetarg będzie miała na realizację zamówienia 231 dni od daty podpisania umowy, odbiory zostały podzielone na trzy tury, pierwsza zakłada dostawę w ciągu 150 dni 11 samochodów, druga 12 samochodów do 180 dni i trzecia 11 samochodów do 210 dni.
Zwycięzcę poznamy po 10 listopada br.