Wrocław
Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Starówka w ciągu roku wzbogaciła się o dwa fabrycznie nowe, specjalistyczne pojazdy i przyczepę do transportu sprzętu ratowniczego. Poznaj charakterystykę ich działania oraz akcje, w których uczestniczą.
Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Starówka wywodzi się bezpośrednio z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starówka działającej od 1997 roku. Była to najstarsza tego typu jednostka działająca we Wrocławiu i jedna z pierwszych w kraju.
Po analizie potencjału osobowego i zgromadzonych zasobów sprzętowych podjęto decyzję o przekształceniu HGR Starówka w GRS OSP Starówka. Nowa organizacja została powołana do życia w 2013 roku.
GRS OSP Starówka, jest jednostką wyspecjalizowaną w prowadzeniu działań ratowniczych w najtrudniejszych warunkach w celu pomocy osobom poszkodowanym w wyniku katastrof i klęsk żywiołowych oraz wsparcia poszukiwań terenowych i gruzowiskowych. Specjalizacja ratowników jest podyktowana ryzykiem wystąpienia określonych zagrożeń w rejonie działania GRS OSP oraz potencjałem lokalnych struktur ratowniczych.
Powołanie GRS OSP Starówka, profil wyposażenia oraz zadania dla jednostki były konsultowane z Dyrektorem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM Wrocławia, oraz Komendantem Miejskim Państwowej Straży Pożarnej we Wrocławiu.
Decyzją Wojewody Dolnośląskiego od 2013 roku była wpisana do rejestru jednostek współpracujących z Systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego.
GRS OSP Starówka jest jednostką o szerokim spektrum działania i dysponuje m.in.:
- patrolami ratowniczymi w standardzie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz zespołami przygotowanymi do realizacji działań z zakresu Ratownictwa Medycznego,
- Punktem Pomocy Medycznej zgodnym z wymogami Ministerstwa Zdrowia.
- zestawem ratownictwa technicznego, niezbędnym do usuwania skutków katastrof i klęsk żywiołowych.
- zestawem katastroficznym na przyczepie kontenerowej
Podczas działań jednostka współpracuje m.in. z: PSP oraz OSP, Pogotowiem Ratunkowym, Samodzielnym Pododdziałem Kontrterrorystycznym Policji we Wrocławiu, Wojskiem, Strażą Graniczną, SOP, WOPR, GOPR, a także Strażą Ochrony Kolei.
W szeregach GRS OSP w listopadzie 2019 roku działa 38 osób. Są to osoby, które ukończyły m.in.:
- szkolenia podstawowe strażaków-ratowników OSP,
- szkolenia z zakresu ratownictwa technicznego oraz ratownictwa wodnego OSP,
- szkolenia dowódców OSP,
- kursy KPP lub mają wykształcenie medyczne.
GRS OSP Starówka dysponuje dwoma samochodami. Oba zostały zakupione w czasie ostatnich 12 miesięcy. W grudniu 2018 roku został włączony do podziału samochód Citroen Jumper – SLRt – 339[D]48. Pojazd został zakupiony z wykorzystaniem środków Urzędu Miasta Wrocławia, których pozyskanie było możliwe dzięki wsparciu Prezydenta Wrocławia Pana Jacka Sutryka.
Fabrycznie nowy samochód Citroen Jumper w specyfikacji SLRr został przygotowany przez firmę MProjekt z Sulejowa. Zabudowa została opracowana ściśle wg wytycznych ratowników i została dostosowana do ich potrzeb.
Auto zarejestrowane jest na 8 osób, z czego na stałe zamontowanych jest 7 miejsc. Z przodu, obok kierowcy mogą podróżować 2 osoby, kolejne 4 fotele są zamontowane w przestrzeni osobowej. W razie potrzeby przewozu większej ilości ratowników jest możliwość wpięcia dodatkowego fotela (tyłem do kierunku jazdy, za fotelami kierowcy i pasażerów z przodu).
Przedział sprzętowy z tyłu auta ma 3 poziomy. Każdy z nich jest dodatkowo podzielony na dwie części. Dwa dolne poziomy zajmują funkcjonalne szuflady ułatwiające dostęp do sprzętu. Część sprzętu jest zamontowane w samochodzie na stałe. Pozostały ekwipunek spakowany w jest w wytrzymałych skrzyniach, dzięki czemu auto można łatwo skonfigurować. Podmieniając poszczególne skrzynie, można szybko wyposażyć pojazd w narzędzie i specjalistyczny sprzęt potrzebny do realizacji określonych działań, do których udaje się jednostka. Auto może być doposażone np. w:
- skrzynie z pompami do wody, woderami i odcinkami węży,
- urządzeniami GPS, dronami i sprzętem do poszukiwań,
- dodatkowymi zestawami medycznymi.
3 października 2019 roku do podziału ratowniczego wprowadzony został fabrycznie nowy ambulans z napędem na cztery koła – VW Crafter 4Motion – SLRMed – 339[D]49 – zakupiony dzięki dotacji UM Wrocławia z inicjatywy Pana Prezydenta Jacka Sutryka.
Ambulans został zaprojektowany tak, by pozwalał na prowadzenie działań ratowniczych zarówno w standardzie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy, jak i zaawansowanych czynności ratowniczych. Dzięki zastosowaniu w pojeździe napędu 4×4 ma on możliwość ewakuacji poszkodowanych z miejsc, gdzie nie jest możliwe wykorzystanie ambulansów systemu PRM.
Pojazd został przygotowany do przewozu 5-ciu ratowników w pozycji siedzącej oraz jednej osoby poszkodowanej na noszach w pozycji leżącej – pozwalające na ewakuację osoby poszkodowanej lub udzielenia jej pomocy w komfortowych warunkach na miejscu zdarzenia do czasu przybycia ZRM. Ambulans wyposażony jest w przejście pomiędzy przedziałem osobowym oraz medycznym.
W pojeździe zastosowane zostało oświetlenie pola pracy przekazane przez firmę Kamar – truck parts and accessories, komplet całorocznego ogumienia od Oponeo, oraz dodatkowy próg Rhino przekazany przez Firmę Pronar.
Ratownicy do dyspozycji mają rozbudowany zestaw wyposażenia. Poza plecakiem PSP R1 i noszami typu deska w pojeździe są również nosze podbierakowe, nosze pediatryczne, nosze próżniowe oraz nosze samojezdne Kartsana Jupiter. Dodatkowo ambulans został wyposażony między innymi w defibrylator AED Lifepak 1000 z funkcją EKG, ssak elektryczny, wewnętrzną instalację tlenową, krzesełko kardiologiczne.
Oprócz sprzętu medycznego pojazd wyposażony jest w zestaw zabezpieczenia miejsca prowadzenia działań, detektor wielogazowy, podręczny sprzęt burzący – łom wielofunkcyjny Hooligan oraz gaśnice i koc gaśniczy.
Oznakowanie zewnętrzne wykonane zostało z folii odblaskowej, co pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa ratowników podczas działań, a na tył pojazdu trafiła naklejka zaprojektowana i wykonana przez camoshop.pl.
Zabudowę pojazdu wykonała firma MProjekt, która wygrała postępowanie przetargowe i postanowiła zmierzyć się z nietypowym zleceniem.
Również 3 października 2019 roku do podziału jednostki trafiła fabrycznie nowa lekka przyczepa kontenerowa z punktem pomocy medycznej wykonana przez firmę Stopexim, która zakupiona została z dotacji UM Wrocławia.
Przyczepa lekka o DMC 750kg, wyposażona w hamulec najazdowy, oznakowanie z folii odblaskowej zgodne z wymogami i numerem operacyjnym 339[D]P1 oraz sygnał uprzywilejowania.
Na przyczepie znajduje się między innymi: namiot szybko rozkładalny o wymiarach 4x8m z kompletem ścian i podłogą, agregat prądotwórczy, nagrzewnica olejowa do namiotu, dwa pełne zestawy PSP R1, podstawy do noszy typu deska, zapas socjalny, zestaw do segregacji osób poszkodowanych razem z matami, zapas medyczny, 4 łóżka polowe, stół oraz krzesła.
Na wyposażeniu jednostki, jest również druga przyczepa kontenerowa z wyposażeniem katastroficznym. W przyczepie znajduje się między innymi, namiot szybko rozkładalny o wymiarach 3×4,5m z kompletem ścian i podłogą, agregat prądotwórczy, nosze typu kosz, zestaw drewna do stabilizacji, zestaw narzędzi wyburzeniowych, stół, krzesła itp.
Tylko w 2019 roku, jednostka OSP GRS Starówka dysponowana była do ponad 60 wyjazdów.
Przy dysponowaniu z domu jest to dysponowanie telefoniczne przez SKKM PSP Wrocław z maksymalnym czasem gotowości do wyjazdu 60 min.
Jednym z zadań, jakie realizuje jednostka, są zabezpieczenia, w tym przez włączenie do odwodu operacyjnego PSP, największych wydarzeń sportowych i kulturalnych organizowanych przez Urząd Miasta Wrocławia oraz władze regionu, ale mimo przygotowania jednostka nie prowadzi zabezpieczeń medycznych wydarzeń komercyjnych.