Pysząca
To 3 pożar w tym roku oraz nasty w ciągu kilku ostatnich lat na składowisku odpadów w Pyszącej w woj. wielkopolskim. Kolejny raz palące się w tym miejscu śmieci, wymusiły zaangażowanie licznych SiS PSP i OSP oraz ciężkiego sprzętu.
Ogień na nielegalnym wysypisku śmieci w miejscowości Pysząca koło Śremu, pojawił się po godzinie 16:00 w piątek (01.05.2020 r.). Na miejsce zadysponowane zostały zastępy PSP z JRG Śrem oraz OSP z miejscowości Pysząca oraz Chrząstowo. Po dojeździe na miejsce pożaru, okazało się że płonie jedna z kilkunastometrowych hałd na składowisku, a siły i środki przybyłe na miejsce zdarzenia są niewystarczające do opanowania sytuacji i ugaszeniu pożaru. Zadysponowane zostały kolejne zastępy PSP i OSP, w tym plutony gaśnicze z powiatu kościańskiego i gostyńskiego. W kulminacyjnym momencie akcji gaśniczy, brały w niej udział 24 zastępy JOP z 4 powiatów. Strażacy podali łącznie 8 prądów gaśniczych w natarciu na palące się śmieci i zarzewia ognia. Utworzono tez punkty czerpania wody z sieci hydrantowej (woda była dowożona m.in. do zbiorników brezentowych, skąd dalej była przetłaczana do samochodów gaśniczych) oraz sztucznego zbiornika wody na terenie składowiska (z użyciem przyczepy pompowej wysokiej wydajności). Na miejsce zadysponowane zostały też kontener ze sprzętem ochrony układu oddechowego (JRG-6 Poznań) oraz kontener socjalny (JRG-7 Poznań). Ponadto na miejscu działała grupa operacyjna KW PSP Poznań wraz z batalionowym stanowiskiem kierowania i dronem oraz ciężki sprzęt w postaci 2 koparek gąsienicowych, które zostały zadysponowane na miejsce przez Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Po częściowym przerzuceniu palących się śmieci, akcja gaśnicza zakończyła się w sobotnie (02.05.2020 r.) popołudnie. Niestety po kilku godzinach ponownie zauważono ogień na jednej ze stert, a strażacy z Śremu i Pyszącej, powrócili na miejsce pożaru. Dokładne przyczyny i okoliczności wszystkich pożarów nie są znane, nie wyklucza się samozapłonu śmieci. Lokalne władze chcą pobrać próbki śmieci do badań, aby określić ich skład i ew. powód samozapłonu.