Wrocław
Dzięki naszemu redaktorowi Konradowi oraz wielkiej serdeczności członków OSP JRS Wrocław, mogliśmy zobaczyć jak wygląda trening ich psów ratowniczych.
Sobotni (27.03.2021) trening psów ratowniczych obył się w jednym z najdalszych zakątków Wrocławia. Ratownicy w jednej lokalizacji mieli do dyspozycji zarówno teren leśny jak i pozostałości dawnych zabudowań gospodarczych. Dzięki temu jednocześnie mogły ćwiczyć psy szkolone do poszukiwań osób zaginionych w terenie otwartym, jak i w gruzowiskach. Ratownicy wybierają tę lokalizację ze względu na małą ilość osób postronnych, dzięki czemu psy podczas szkolenia nie rozpraszają się.
W szkoleniu wzięło udział kilkanaście psów wraz ze swoimi przewodnikami. Były to doświadczone czworonogi, które szlifowały swoje umiejętności i szykowały się do cyklicznego egzaminu, który co roku odnawia uprawnienia do uczestniczenia w działaniach poszukiwawczych oraz „młodzież”, która dopiero się szykuje do swojego pierwszego egzaminu klasy 0. Podczas egzaminów jest oceniania praca psa, jego współpraca z przewodnikiem (posłuszeństwo, reagowanie na sygnały i wydawane komendy) oraz umiejętności przewodnika.
Doświadczone psy ćwiczyły przede wszystkim na otwartej przestrzeni, podnosząc swoje umiejętności w poszukiwaniu osób zaginionych w lesie. Młode psy, w zależności od nabytych już umiejętności ćwiczyły poszukiwania osób w opuszczonym budynku, a najmłodsze dopiero oswajały się ze specyfiką pracy spa ratowniczego.
Psy ratownicze ćwiczą kilka razy w tygodniu – zarówno w weekendy, jak i w dni robocze po godzinach pracy swoich opiekunów. Ratownicy szukają różnych miejsc w celu doskonalenia indywidualnych cech poszczególnych czworonogów. Często w tym celu wykorzystywane są stare, opuszczone budynki przeznaczone do rozbiórki. Dla psów ważna jest praca w zróżnicowanym terenie, dzięki czemu mogą poznawać obiekty o różnej specyfice i doskonalić swoje zachowanie w warunkach zbliżonych do tych, które napotkają podczas akcji ratowniczej.
Ważnym elementem szkolenia, który tak naprawdę decyduje o tym, czy pies będzie się nadawał do pracy ratownika, jest praca z ludźmi. Żaden z psów nie może przejawiać agresji wobec ludzi, uczone są kontaktów zarówno z dorosłymi, jak i z dziećmi.
tekst i foto: Konrad Pluciński