Kraj
83 lata temu rozpoczęła się II wojna światowa. 1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski rozpoczynając II Wojnę Światową. O godzinie 4.45 pancernik „Schleswig-Holstein” ostrzelał placówkę na Westerplatte.
Wraz z wycofywaniem się wojsk polskich władze wojskowe rozkazały strażom pożarnym ewakuację z zajmowanych przez hitlerowców miejscowości. Jednostki straży pożarnych przemieszczając się wzmacniały straże z terenów centralnej i wschodniej Polski.
W ten sposób do Warszawy dotarły Łódzka Straż Ogniowa, Zawodowa Straż Pożarna z Poznania oraz Ochotnicze Straże Pożarne z Brzezin, Nieszawy, Ozorkowa, Płocka, Rawy Mazowieckiej i Żyrardowa zasilając szeregi Straży Ogniowej m. st. Warszawy.
Na terenie Warszawy służba przeciwpożarowa była składową cywilnej obrony ppoż. organizowanej w ramach systemu Obrony Przeciwlotniczej podporządkowanej dowództwu wojskowemu.
Po nastaniu okupacji strażacy pozostali na swoim miejscu, aby wypełniać swoje obowiązki jako fachowa kadra pożarnicza, której tak bardzo brakowało, i która była potrzebna jak nigdy przedtem dla obrony mieszkańców stolicy podczas nadchodzących wojennych dni. Na swoim stanowisku pozostał komendant Straży Ogniowej m. st. Warszawy kpt. poż. St. Gieysztor, który kierował pracami komendy w nowych realiach okupacji.
W niedługim czasie, wśród wielu organizacji konspiracyjnych dążących do wyzwolenia się z niewoli, powstał strażacki ruch oporu „SKAŁA”.
W czwartek 1 września 2022 roku pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża w Gdańsku, z udziałem Prezydenta RP, odbyły się uroczystości związane z obchodami 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W uroczystości udział wziął gen. brygadier Andrzej Bartkowiak komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.
Źródło: Państwowa Straż Pożarna
Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Narodowej, Marek Borawski/KPRP, Instytut Pamięci Narodowej, st. chor. szt. mar. Piotr Leoniak