Kraj
Higiena cyberbezpieczeństwa w straży pożarnej stanowi wspólną odpowiedzialność zarówno strażaków, jak i kadry dowódczej.
Jest ona kluczowym elementem każdego programu zabezpieczenia teleinformatycznego.
Na stronie Przeglądu pożarniczego pojawiły się przykładowe wytyczne dbania o tzw. cyberhigienę. Standardowa lista kontrolna cyberbezpieczeństwa powinna obejmować następujące zagadnienia:
- Rób aktualizacje!
- Jeżeli pojawia się oficjalna informacja o wykrytych „nieszczelnościach” programów, to niezainstalowanie „łatki” jest wręcz zaproszeniem dla hakera amatora. Komunikat dostawcy oprogramowania stanowi wprost instrukcję obsługi do wykorzystania błędu istniejącego w starszej wersji software’u, którą łatwo można wyeliminować, instalując nowszą jego wersję.
- Zainstaluj skuteczny program do zarządzania tożsamością i dostępem, który wymaga silnych haseł i uwierzytelniania wieloskładnikowego. Rozważ użycie danych biometrycznych w przypadku dostępu do danych wrażliwych.
- Zastosuj zasadę najmniejszego przywileju – każdy ma dostęp tylko tam, gdzie musi, a nie tam, gdzie chce. Nie udostępniaj swoich loginów i haseł.
- Zainstaluj ochronę przed złośliwym oprogramowaniem i zapory typu firewall.
- Domyślnie szyfruj dyski i urządzenia zewnętrzne.
- Wykonuj regularnie kopie zapasowe.
- Stwórz system szkoleń w zakresie świadomości bezpieczeństwa oraz wymagaj w nich uczestnictwa.
SWD PSP – czas na zmiany!
Jak czytamy na stronie Przeglądu pożarniczego prace dotyczące nowego SWD rozpoczęły się w 2016 r., ale jego odbiory pokrzyżowała pandemia.
W ramach realizowanego przedsięwzięcia zmieniona zostanie architektura SWD PSP z rozproszonej na scentralizowaną, co usprawni procesy obsługi zdarzeń oraz umożliwi łatwiejszą integrację z zewnętrznymi systemami teleinformatycznymi, w szczególności z systemem powiadamiania ratunkowego.
Źródło: ppoz.pl