Artykuł
Dziś kolejny artykuł z serii dla początkujących pożarników, w którym przybliżymy Wam formy i definicje działań gaśniczych prowadzonych przez straże pożarne.
Podane formy i definicje postaraliśmy się zaktualizować pod kątem obecnych możliwości technicznych i taktycznych straży pożarnych.
NATARCIE
Jest to pierwsza i główna forma prowadzenia działań gaśniczych, polegająca na podawaniu środka gaśniczego lub/i stosowaniu sprzętu pożarniczego na pożar w celu przerwania procesu spalania. Natarcie w zależności od celu podawania środka gaśniczego, możemy podzielić na bezpośrednie oraz pośrednie.
W przypadku natarcia bezpośredniego środek gaśniczy jest podawany na palące się powierzchnie. Natarcie pośrednie polega na oddziaływaniu środkami gaśniczymi na dym pożarowy, wytwarzanie pary lub wypieraniu tlenu.
Innym podziałem natarcia jest podział na natarcie zewnętrzne i wewnętrzne, tyczące się głównie pożarów w obiektach i budynkach, ale może dotyczyć także różnego rodzaju pojazdów.
Natarcie zewnętrzne prowadzone jest m.in. za pomocą środków gaśniczych z zewnątrz ze względu na warunki pożarowe, które uniemożliwiają działanie wewnątrz obiektu lub wymaga zastosowania przed natarciem wewnętrznym.
Natarcie wewnętrzne natomiast jest prowadzone z m.in. użyciem środków gaśniczych wewnątrz obiektów, budynków.
Ze względu na rozmieszczenie rot gaśniczych względem pożaru, wyróżniamy trzy typy natarcia:
– natarcie frontalne, prowadzone od frontu pożaru
– natarcie oskrzydlające, prowadzone od lewej i prawej strony pożaru
– natarcie okrążające, prowadzone z wielu stron pożaru
OBRONA
Jest drugą formą działań gaśniczych polegającą na podawaniu środków gaśniczych lub stosowaniu materiałów, środków chemicznych, sprzętu pożarniczego i technik na obiekty, roślinność, budynki, pojazdy zagrożone pożarem bezpośrednio lub pośrednio.
Obronę możemy podzielić na:
– obronę bliższą, gdzie prowadzimy działania obronne z użyciem środków gaśniczych, materiałów lub technik na obiekty, budynki, elementy, pojazdy zagrożone bezpośrednio pożarem
– obronę dalszą, która polega na działaniach z użyciem środków gaśniczych, materiałów lub technik na obiektu, budynku, pojazdy zagrożone pośrednio pożarem.
DZIAŁANIA POŁĄCZONE
Dynamika i zmieniające się warunki pożarowe mogą powodować, że działania strażaków będą działaniami połączonymi z jednoczesnym prowadzeniem danej formy natarcia na pożar oraz na działaniach w obronie.