Merytoryka
Niedawno otrzymaliśmy pytanie od czytelnika dotyczące tego, jakie szkolenia i w jakim zakresie może odbyć strażak ochotnik. W poniższym artykule opisujemy szczegółowo możliwości szkoleniowe oraz możliwości doskonalenia dla członków OSP.
Podstawa prawna
W związku z wejściem w życie Ustawy o OSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak Komendant Główny PSP w dniu 3 lutego 2022 roku zatwierdził „Zasady przygotowania strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych do udziału w działaniach ratowniczych”, które regulują:
- szkolenia strażaków OSP,
- ścieżkę szkolenia strażaka OSP,
- doskonalenie umiejętności strażaków ratowników OSP,
- podmioty uprawnione do realizacji i nadzoru nad szkoleniami,
- kwalifikacje i uprawnienia strażaków OSP,
- organizację i realizacja szkoleń strażaków OSP,
- przygotowanie, organizacja i przebieg egzaminu potwierdzającego nabyte uprawnienia strażaka OSP
- zasady dokumentowania szkoleń,
- postanowienia końcowe,
- rodzaje dokumentacji z przebiegu szkolenia
To właśnie ten dokument reguluje wszystkie możliwość i zakres rozwoju umiejętności i kompetencji, które mogą być wykonywane następnie podczas działań ratowniczo-gaśniczych.
Szkolenia i poziomy szkoleń
Powyższy dokument reguluje szkolenia, jakie może odbyć strażak OSP, uzyskując umiejętności na potrzeby działań ratowniczo gaśniczych. Zgodnie z dokumentem szkolenia dzieli się na:
a) podstawowe
b) specjalistyczne
c) dowódcze
d) dodatkowe
Szkolenia podstawowe obejmują szkolenie podstawowe strażaka ratownika ochotniczych straży pożarnych oraz szkolenie kierowcy-konserwatora sprzętu ratowniczego ochotniczych straży pożarnych – wymagane jedynie dla strażaka ratownika OSP pełniącego funkcję kierowcy.
Za szkolenia podstawowego przyjmuje się szkolenie z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy; szkolenie z zakresu współdziałania z SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz szkolenie przygotowujące do przystąpienia do egzaminu uprawniającego do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t.
Szkolenia dowódcze to szkolenie kierującego działaniem ratowniczym dla strażaka ratownika ochotniczych straży pożarnych (dowódcy OSP); szkolenie naczelnika ochotniczych straży pożarnych, a także szkolenie komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej.
Dodatkowymi szkoleniami zgodnie z omawianym dokumentem będzie szkolenie doskonalące dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t.; szkolenia z poszczególnych dziedzin ratowniczych oraz inne szkolenia wymagane do obsługi sprzętu i urządzeń będących na wyposażeniu jednostek OSP.
Szkolenia dodatkowe z poszczególnych dziedzin ratowniczych
Biorąc pod uwagę Ustawę o ochotniczych strażach pożarnych, wykaz zasad obowiązujących obecnie w KSRG oraz Zasady przygotowania strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych do udziału w działaniach ratowniczych za szkolenia z poszczególnych dziedzin ratowniczych przyjmuje się szkolenia z:
- ratownictwa technicznego realizowanego przez KSRG w zakresie podstawowym,
- ratownictwa chemicznego i ekologicznego realizowanego przez KSRG w zakresie podstawowym,
- ratownictwa na obszarach wodnych realizowanego przez KSRG w zakresie podstawowym,
- ratownictwa lodowego,
- ratownictwa wysokościowego realizowanego przez KSRG w zakresie podstawowym,
- działań poszukiwawczo-ratowniczych realizowanych przez KSRG w zakresie podstawowym,
- gaszenia pożarów wewnętrznych.
Kto może przeprowadzi szkolenia?
Wymienione powyżej wszystkie szkolenia realizuje Państwowa Straż Pożarna a dokładnie:
- szkolenia na poziomie podstawowym są realizowane przez komendy powiatowe/miejskie Państwowej Straży Pożarnej oraz szkoły PSP,
- szkolenia specjalistyczne i dowódcze realizowane są przez szkoły i komendy wojewódzkie Państwowej Straży Pożarnej,
- szkolenia dodatkowe realizowane są przez szkoły i komendy wojewódzkie Państwowej Straży Pożarnej.
Natomiast zgodnie z „Zasadami przygotowania strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych do udziału w działaniach ratowniczych” szkolenia dodatkowe wymagane do obsługi sprzętu i urządzeń będących na wyposażeniu jednostek OSP mogą być realizowane przez podmioty zewnętrzne w oparciu o programy zatwierdzone przez właściwe organy lub przez podmiot uprawniony.