Białystok: Pożar kościoła św. Wojciecha

Białystok: Pożar kościoła św. Wojciecha 

Dzisiaj, tj. 15 września br. około 10:00 straż pożarna została poinformowana o pożarze kościoła św. Wojciecha w Białymstoku. Niezwłocznie na miejsce zostały wysłane zastępy ratowniczo - gaśnicze. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania strażacy stwierdzili, że pali się wieża kościelna o wysokości około 40 metrów.

 

Natychmiast przystąpiono do akcji gaśniczej oraz sprawdzeniu czy w budynku nikogo nie ma. Na szczęście wszystkie osoby znajdujące się w kościele same go opuściły jeszcze przed przybyciem strażaków.

Z powodu przepalenia się drewnianych schodów prowadzących do wieży, ratownicy zmuszeni byli do prowadzenia akcji gaśniczej z podnośników i drabin mechanicznych. Działania z tego powodu były bardzo utrudnione.

W pewnym momencie sytuacja wydawała się opanowana. Płomienie zostały przytłoczone. Jednak z powodu braku dostępu do środka wieży, pożar wewnątrz się rozprzestrzenił i wieża się zawaliła. Spadające elementy konstrukcyjne wieży uszkodziły również dach kościoła.

Strażacy w dalszym ciągu prowadzą działania na miejscu zdarzenia w celu zapobiegnięcia rozprzestrzenia ognia. W akcji uczestniczy kilkanaście zastępów straży pożarnej, służby medyczne, policja.

Rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku Marcin Janowski informuje, że akcja gaśnicza jest bardzo trudna. Wieża ma ponad 40 metrów wysokości, a najwyższa drabina, jaką dysponują białostoccy strażacy ma ok. 35 metrów.

Kościół św. Wojciecha został wybudowany w 1912 roku. Niestety straty w wyniku pożaru będą ogromne, a odbudowa może kosztować bardzo dużo.

Video: youtube.com

Strażacki.pl

Czytaj również