Brzoza: Pożar garażu z chemikaliami

Brzoza: Pożar garażu z chemikaliami 

Dnia 14 maja br. około godziny osiemnastej, dyspozytor SK KM otrzymał zgłoszenie o pożarze w garażu przy ulicy Kasztanowej 27 w miejscowości Brzoza. Na miejsce niezwłocznie skierowano jeden zastęp OSP Brzoza oraz ciężki samochód ratowniczo - gaśniczy z JRG Szkoły Podoficerskiej PSP w Bydgoszczy.

W trakcie dojazdu zastępów na miejsce akcji dyspozytor straży pożarnej otrzymał dokładniejsze informacje dotyczące pożaru. W środku murowanego garażu miał znajdować się samochód osobowy. Dyspozytor dodatkowo zadysponował średni samochód ratowniczo - gaśniczy z JRG SP PSP.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu straży pożarnej zabezpieczono miejsce akcji i przeprowadzono rozpoznanie. Okazało się że w garażu nie ma pojazdu, ale znajdują się w nim znaczne ilości różnego rodzaju rozpuszczalników. Murowany obiekt był w całości objęty płomieniami.

W celu ugaszenia ognia podano dwa prądy piany ciężkiej w natarciu. Wypływające z garażu chemikalia stwarzały zagrożenie dla ratowników. Dowódca akcji poprosił o zadysponowanie dodatkowych sił i środków. Na miejsce zadysponowano dwa zastępy z OSP Nowa Wieś Wielka. Na miejsce zdarzenia przybył również oficer operacyjny miasta Bydgoszczy.

W trakcie działań gaśniczych z wnętrza pomieszczeń wyniesiona została 11 kilogramowa butla z gazem, którą następnie schłodzono. Ze względu na znajdujące się w środku substancje chemiczne strażacy przez cały czas pracowali w Aparatach Ochrony Dróg Oddechowych.

W celu podmiany zmęczonych ratowników zadysponowano kolejny zastęp ratowników z JRG SP PSP oraz jeden z JRG 4. Na miejsce przybył również komendant miejski PSP st. bryg. mgr inż. Wojciech Gmurczyk. Po opanowaniu ognia przystąpiono do rozebrania nadpalonych elementów betonowej konstrukcji.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że w garażu były przechowywane takie substancje jak Toluen, Cykloheksan, Aceton oraz innego rodzaju rozpuszczalniki, silikony, olej opałowy, benzyna oraz olej silnikowy. Najwięcej przechowywano substancji o nazwie Toluen, a było to ponad 270 litrów.

Całe działania zakończono około godziny 21:45. W akcji udział wzięło sześć zastępów PSP oraz trzy zastępy OSP.

 Foto i Video: Artur Żywociński - Bydgoszcz 998

{ rsmediagallery tags="20130516_brzoza_pozar_garazu"}

Strażacki.pl

Czytaj również