Bydgoszcz: Seria pożarów w okolicy bocznicy kolejowej

Bydgoszcz: Seria pożarów w okolicy bocznicy kolejowej

W dniu 30 kwietnia 2013 roku, około godziny 20:30, strażacy z JRG 3 zauważyli duże zadymienie nad bydgoską dzielnicą Londynek i poinformowali o tym Stanowisko Kierowania KM. W tym samym momencie dyżurny odbierał zgłoszenie od okolicznych mieszkańców o powstałym pożarze w opuszczonym budynku przy ulicy Świeckiej. Z “trójki” wyruszyły dwa zastępy ratowniczo - gaśnicze.

 

Po dojeździe na miejsce zdarzenia potwierdzono, że wcześniej widziane kłęby dymu wydobywają się z opuszczonego budynku po byłym Famorze. Na miejsce akcji dodatkowo zadysponowano dwa zastępy z JRG 1 wracające z wcześniejszej interwencji. Po szybkim rozpoznaniu stwierdzono, że w budynku płoną zgromadzone śmieci. W ciągu kilku minut zlikwidowano zagrożenie.

 

 

Niespełna tydzień wcześniej, w dniu 24 kwietnia 2013 roku, Stanowisko Kierowania KM po godzinie 22 odebrało zgłoszenie o płonącym wagonie na bocznicy przy Artyleryjskiej. Do działań zadysponowano średni oraz ciężki samochód gaśniczy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej numer 3. Po kilku minutach ratownicy byli już na miejscu.

 

 

Ogniem objęte były przedziały znajdujące się w środkowej części wagonu. Ratownicy w AODO przystąpili do gaszenia ognia oraz przeszukania wszystkich przedziałów. Na szczęście nikogo w środku nie znaleźli. Dalsze działania polegały na dogaszeniu pogorzeliska oraz rozebraniu nadpalonych elementów wyposażenia. Działania strażaków zakończono po około półtorej godziny.

 

{ rsmediagallery tags="20130503_seria_pozarow_2"}

W dniu poprzednim, w tym samym miejscu, również w godzinach wieczornych, strażacy walczyli z pożarem wagonu stojącego na bocznicy kolejowej przy ul. Artyleryjskiej. Na miejsce akcji skierowano dwa zastępy z JRG 3 oraz jeden zastęp z JRG 1. W ciągu kilku minut wozy bojowe dotarły na miejsce. Dowódca akcji potwierdził informacje o płonącym wagonie.

 

 

Ratownicy przystąpili do budowy linii gaśniczych z dwóch stron wagonu. W pierwszej kolejności skupiono się na obronie drugiego podpiętego wagonu. Po odłączeniu sieci trakcyjnej przystąpiono do gaszenia ognia. Po ugaszeniu widocznych płomieni, do środka weszli ratownicy ubrani w AODO, w celu przeszukania zgliszczy i dogaszeniu pogorzeliska. Działania zakończono krótko po godzinie 23. 

 

{ rsmediagallery tags="20130503_seria_pozarow_1"}

Według strażaków ktoś umyślnie podkłada ogień w opuszczonych wagonach. Prawdopodobnie pożar pustostanu  znajdującego się w bliskim sąsiedztwie bocznicy kolejowej również nie był przypadkowy. Policyjne śledztwo ustali czy wszystkie powstałe w ostatnich dniach pożary mają ze sobą jakiś związek.

Foto i Video: Artur Żywociński - Bydgoszcz998

Strażacki.pl

Czytaj również