Kotowo

Ciężarówka z ładunkiem wpadła do rzeki - kierowca wydmuchał ponad 2 promile

Ciężarówka z ładunkiem wpadła do rzeki - kierowca wydmuchał ponad 2 promile

16 listopada o godzinie 21:30 załogi z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Grodzisku Wlkp., OSP Granowo oraz OSP Kamieniec zostały zadysponowane do zdarzenia na drodze krajowej nr 32 w miejscowości Kotowo.

Po przybyciu na miejsce okazało się, że ciągnik siodłowy z naczepą przewożący maszyny rolnicze wypadł z drogi i częściowo wpadł do rzeki Mogilnicy. Strażacy pomogli kierowcy wydostać się z pojazdu, by następnie udzielić mu kwalifikowanej pierwszej pomocy i dalej przekazać obecnemu zespołowi ratownictwa medycznego. Kierowca doznał najprawdopodobniej tylko niegroźnych ogólnych potłuczeń.

Okazało się, że za kierowcą ciężarówki siedział obywatel Ukrainy, który był pod wpływem alkoholu. Wydmuchał aż dwa promile. 

Oprócz strat w pojeździe, przewożonym ładunku, uszkodzeniu nowo budowanego mostu, doszło również do wycieku oleju napędowego do rzeki. Spowodowało to konieczność utworzenia zapory sorpcyjnej w celu powstrzymania dalszego przedostawania się medium z nurtem cieku do środowiska.

Podjęto też czynności zmierzające do neutralizacji. W tym celu zadysponowano specjalistyczną grupę ratownictwa chemiczno – ekologicznego z Poznania. 

W dalszej kolejności za pomocą dźwigu  wyciągano pojazdy z rzeki.
Działania zakończono wczesnym rankiem, krótko przed godziną 5.
Podjęto współpracę z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w celu monitorowania sytuacji na cieku wodnym. 

Źródło: KP PSP w Grodzisku Wlkp. 

Strażacki.pl

16 listopada o godzinie 21:30 załogi z Jednostki Ratowniczo

Galeria

Czytaj również