Dolnośląskie: Strażacy walczą ze skutkami burz

Dolnośląskie: Strażacy walczą ze skutkami burz

Od wczoraj tj. 9 czerwca br. strażacy z całego województwa dolnośląskiego walczą ze skutkami burz, które przyniosły intensywne opady deszczu. Straż pożarna zanotowała kilkaset zgłoszeń do zdarzeń związanych z zabezpieczaniem budynków mieszkalnych oraz posesji przed zalaniem. Wypompowywali również wodę z zalanych domów, piwnic oraz posiadłości.

W powiecie wrocławskim w dniu wczorajszym najgorsza sytuacja panowała w gminach: Sobótka, Katy Wrocławskie, Mietków, Kobierzyce, Żórawina, Długołęka oraz w samym Wrocławiu. Strażacy w tych gminach interweniowali kilkadziesiąt razy do późnych godzin nocnych. Głównie interwencje polegały na zabezpieczaniu budynków mieszkalnych przed zalaniem oraz wypompowywaniu wody z domów i piwnic. We Wrocławiu między innymi została zalana ulica Grabiszyńska oraz torowisko na ulicy Hallera.

Dzisiaj, od rana sytuacja powodziowa polepszyła się, lecz nieznacznie. W miejscowości Cesarzowice woda ze strumyka zalała budynek mieszkalny i sad. Na miejscu ratownicy zabezpieczyli wał workami z piaskiem oraz wypompowali wodę z zalanej posesji i domu mieszkalnego.

Tuż po godzinie 18 przez gminę Żórawina i Czernica przeszła kolejna fala intensywnych opadów deszczu. W tej chwili strażacy z jednostek OSP zabezpieczają budynki przed zalaniem oraz wypompowują wodę z piwnic. Z powodu nadmiernej ilości wody została zamknięta droga wojewódzka nr 455 w Czernicy.

Na rzekach dolnego śląska na trzydziestu ośmiu wodowskazach przekroczony jest stan alarmowy, natomiast ostrzegawczy, na trzydziestu siedmiu.

Według synoptyków w najbliższym czasie przez dolny śląsk mają przechodzić kolejne burze z ulewnym deszczem, na szczęście nie tak intensywnym.

{ rsmediagallery tags="20130610_dolnoslaskie_walka_zwoda"}

Strażacki.pl

Czytaj również