Dolnośląskie: Strażacy walczą ze skutkami intensywnych opadów deszczu

Dolnośląskie: Strażacy walczą ze skutkami intensywnych opadów deszczu 

Długi weekend majowy nie pozwala dolnośląskim strażakom na chwile wytchnienia. Liczne wypadki do jakich dochodzi na naszych drogach to nie jedyne interwencje w jakich muszą brać udział. Cały piątek walczyli oni ze skutkami intensywnych opadów deszczu. Niestety sytuacja na rzekach nie polepsza się – poziom wód idzie w górę.


Przez wczorajszy dzień tylko strażacy z Wrocławia i powiatu wrocławskiego interweniowali w kilkudziesięciu zdarzeniach związanych z usuwaniem skutków panującej pogody. Zalane piwnice, posesje, czy też umacnianie wałów i monitorowanie poziomu wody w rzekach - do takich właśnie zdarzeń najczęściej wyjeżdżali dolnośląscy strażacy, zarówno Ci z PSP, jak i OSP.

Wczorajsza sytuacja w gminie Sobótka nie wyglądała dobrze. Poziom wody na rzece Czarna Woda, która przepływa przez większą cześć gminy podnosił się przez cały dzień. Podczas sprawdzania stanu wody w rzece, strażacy zauważyli wyrwę przez którą wydobywała się woda zalewająca pobliskie pola i łąki.

Do akcji bezzwłocznie ruszyli strażacy z terenu gminy oraz Jednostki Ratowniczo Gaśniczej z Kątów Wrocławskich. Przystąpili oni do zabezpieczenia wycieku i już po dwóch godzinach wyrwa została załatana za pomocą worków z piaskiem. Na szczęście na chwilę obecną nie ma realnego zagrożenia dla mieszkańców pobliskich miejscowości. Na tej samej rzece, w miejscowości Michałowice, ratownicy usuwali zator, który powstał na kładce, o którą zahaczył się duży konar drzewa i spiętrzał wodę. Zagrożenie usunięto z pomocą mechanicznego sprzętu ratowniczego.

Niestety sytuacja na innych rzekach górnej zlewni Odry nie wygląda dobrze. Na chwilę obecną stan alarmowy przekroczony jest na dziewięciu wodowskazach, natomiast ostrzegawczy aż w szesnastu miejscach.

Zbiornik retencyjny w Mietkowie (pow. wrocławski) również wypełniony jest dużą ilością wody – na tamie spuszczany jest nadmiar z prędkością szesnastu metrów sześciennych wody na sekundę. Na rzece która ze zbiornika wypływa, również przekroczone są stany alarmowe. Jednak nie ma zagrożenia dla mieszkańców.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z działań na rzece Czarna Woda oraz tamę na zbiorniku retencyjnym w Mietkowie (stan na 3 maja 2013).

{ rsmediagallery tags="20130503_powodz_sobotka"}

Strażacki.pl

Czytaj również