Jawor

Duży pożar hali w Jaworze. W akcji ponad 100 strażaków

Duży pożar hali w Jaworze. W akcji ponad 100 strażaków

Pożar został zauważony przed godziną 23:00 w środę, 05.06.2019 roku. W pierwszym rzucie do zdarzenia zostały zadysponowane zastępy z JRG Jawor oraz lokalnych OSP, jednak już w czasie dojazdu, widząc rozmiar pożaru, KDR poprosił o zadysponowanie dodatkowych sił i środków.

Dyżurny ze Stanowiska Kierowania poprzez Stanowisko Kierowania Komendanta Wojewódzkiego zadysponował do zdarzenia zastępy ratownicze z PSP oraz OPS z powiatów ościennych. Strażacy zastali w pełni rozwinięty pożar hali znajdującej się przy ulicy Starojaworskiej. Ogniem objęty był budynek po byłej Cukrowni Jawor, w którym obecnie swoje magazyny miała firma zajmująca się przetwarzaniem odpadów oraz produkcją paliw alternatywnych.

Ogniem objęty był budynek o wymiarach 175 x 17 x 12 metrów. Działania prowadzone były  w natarciu oraz w obronie sąsiednich budynków. Prądy wody podawane były głównie z zewnątrz ze względu na ryzyko zawalenia się budynku. Na skutek oddziaływania bardzo wysokiej temperatury  doszło do odkształcenia metalowej konstrukcji budynku i zawalenia się do wewnątrz stropów oraz dachu, które pociągnęły za sobą również ściany magazynu.

Podanych zostało kilka prądów wody w tym z wykorzystaniem drabiny mechanicznej oraz podnośników hydraulicznych. Działania prowadzono głównie od strony dużego placu na terenie zakładu, ale również od strony linii kolejowej Jaworzyna Śląska – Legnica. Na czas prowadzenia akcji gaśniczej wstrzymany został ruch pociągów.

Zaopatrzenie wodne realizowane było za pomocą sieci hydrantowej oraz pobierając wodę z rzeki Nysa Szalona, skąd zbudowano dwie magistrale wodne o długości kilkuset metrów każda. Na miejsce zadysponowane zostały też 2 cysterny – z Jeleniej Góry oraz Bolesławca. W celu monitorowania poziomu skażeń w powietrzu na miejsce przyjechały zastępy ratownictwa chemicznego z Wołowa oraz Legnicy.

W szczytowej fazie w akcji brało udział 37 zastępów PSP oraz OSP i ponad 100 strażaków z powiatów: jaworskiego, jeleniogórskiego, złotoryjskiego, legnickiego, bolesławieckiego i wałbrzyskiego. Liczba ta jest jednak wyższa ze względu na konieczność przeprowadzenia podmian.

Straty wstępnie oszacowano na kwotę około 1 mln złotych. Przyczyny powstania pożaru wyjaśnia policja. Właściciel miał pozwolenie na prowadzenie tego typu działalności, jednak mieszkańcy Jawora od dłuższego czasu skarżyli się na uciążliwe sąsiedztwo. Przeprowadzone w zeszłym roku kontrole nie wykazały uchybień, jednak to nie pierwszy pożar na terenie firmy.

Strażacki.pl

Pożar został


Sklep pożarniczy Florian

Koszulka strażacka 4F

etui strazackie na telefon


Galeria

Czytaj również

blog comments powered by Disqus