Gdańsk

Gdańsk: Turystyczny autokar wjechał pod tramwaj w centrum miasta

Gdańsk: Turystyczny autokar wjechał pod tramwaj w centrum miasta

W dniu 26 Września 2019 roku, tuż po 14 w centrum miasta rozegrał się dramatyczny wypadek, autokar z niemieckimi turystami wjechał pod rozpędzony tramwaj Konstal 105Na na linii 8 w kierunku Jelitkowa. Siła uderzenia była potężna, autokar po uderzeniu bocznym zatrzymał się na slupie sieci trakcyjnej, a pierwszy wagon tramwaju z masakrowaną kabiną motorniczego w całości wypadł z szyn.

Pasażerowie drugiego wagonu tramwaju oraz część pasażerów autokaru opuściła pojazdy o własnych siłach. To świadkowie ruszyli z pomocą motorniczemu oraz innym poszkodowanych. W tym samym czasie MCPR KM PSP Gdańsk po zgłoszeniu o wypadku zadysponował samochody z jednostek ratowniczo-gaśniczych 1, 2, 4. Motorniczy tramwaju był uwięziony w kabinie, udało się go wydostać ok. 20 minut po rozpoczęciu akcji ratunkowej. Systematycznie dojeżdżają kolejne karetki, bilans to 7 Zespołów Ratownictwa Medycznego.

W takich przypadkach, gdy występuje spora ilość poszkodowanych wprowadza się tzw. Triage. I również tutaj zdało to egzamin. Na placu przy Bramie Żuławskiej utworzono punkt dla zielonych i żółtych osób czyli w kolejnej kolejności do szczegółowego zbadania. Natomiast z autokaru dwie osoby zostały ewakuowane za pomocą noszy. Sytuacja została opanowana ok. 16. Kiedy to akcja ratunkowa się zakończyła, a rozpoczęło się dochodzenie przez policjantów pod nadzorem prokuratora.

Po zbadaniu wszystkich śladów, technicy z GAIT rozpoczęli akcje usuwaniu skutków wypadku. Na kilka godzin sparaliżowany został ruch na głównej arterii miasta w obie strony, oraz nie kursowały tramwaje do Przeróbki i Centrum, wyznaczono objazdy dla pojazdów komunikacji miejskiej. Ostatecznie bilans poszkodowanych to 14 osób, żadnej nie zagraża niebezpieczeństwo utraty życia.

Strażacki.pl

W dniu 26 Września 2019 roku, tuż po 14 w ce


Sklep pożarniczy Florian

maseczki dla strażaków


Galeria

Czytaj również