Gdynia

Gdynia: Atak chemiczny podczas meczu na stadionie

Gdynia: Atak chemiczny podczas meczu na stadionie

W dniu 18 Kwietnia 2019 podczas jednego z meczy Piłkarskich Mistrzostw Świata U-20 na stadionie miejskim, z latającego drona na trybunę olimpijską, gdzie mieszczą się VIP-y oraz Media zrzucono woreczek z nieznaną białą substancją sypką.

Po kilku minutach kibice zaczęli odczuwać duszności i pieczenie całego ciała. Powstała panika, w chwili ataku na trybunie znajdowało się ok. 60 osób. Szybko doszło do paniki. Na miejsce natychmiast udała się Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego wszystkimi dostępnymi samochodami, dodatkowo zadysponowano kolejne zastępy z JRG 2 oraz OSP Wiczlino.

W pierwszej chwili na trybunę udała się rota ratownictwa chemicznego, oraz na zewnątrz przygotowywano punkt dekontaminacji. Dwóm strażakom ubranym w ochronne kombinezony, nie jest łatwo wykonać ewakuacje osób. Po pewnym czasie udaje się wyprowadzić osoby mniej poszkodowane. Dołącza też następna dwójka strażaków. Po ok. 30 minutach od zaistnienia zdarzenia, opatrywane i ewakuowane są ostatnie osoby w różnym stopniu uszkodzenia ciała. Gdy już udało się opróżnić trybunę ze wszystkich osób, można było przeprowadzić badanie substancji użytej do ataku.

Tak wyglądały ćwiczenia strażaków włączonych w struktury Komendy Miejskiej PSP w Gdyni, mistrzostwa rozpoczną się 23 maja do 15 czerwca w sześciu polskich miastach. Na stadionie miejskim zostaną rozegranych sześć meczów grupowych, po jednym pojedynku 1/8 finału, ćwierćfinałów i półfinałów, a także mecz o 3. miejsce.

Jak dodał st. kpt. Łukasz Płusa - naczelnik wydziału operacyjnego, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni na portalu Trójmiasto.pl "- Celem była weryfikacja możliwości ewakuacji ludzi znajdujących się na terenie obiektu do miejsc bezpiecznych, doskonalenie współdziałania jednostek prowadzących działania ratownicze w tego typu obiektach i zapoznanie się z obiektem".

Strażacki.pl

W dniu 18 Kwietnia 2019 podczas jednego z mecz


Sklep pożarniczy Florian

maseczki dla strażaków


Galeria

Czytaj również