Gmina Sobótka: Zmagania strażaków z wielką wodą

Gmina Sobótka: Zmagania strażaków z wielką wodą

W Boże Ciało, 30 maja br. w godzinach wieczornych i nocnych miały miejsce intensywne opady deszczu w gminie Sobótka. Ulewny deszcz spowodował wystąpienie wody z brzegów strumyków i tym samym zalanie wielu posesji, domów i gospodarstw, nie wspominając o wielu hektarach upraw.

Pierwsze zastępy straży pożarnej rozpoczęły swoje działania około godziny 22. O tej właśnie godzinie schodząca woda z wyższych partii pól zaczęła zalewać budynki mieszkalne i gospodarcze w miejscowości Sobótka i Świątniki. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu budynków za pomocą worków z piaskiem. Około godziny 2 w nocy działania zastępów zakończono.

Na tym jednak nie zakończyła się walka z wielką wodą. Tuż po godzinie ósmej rano pierwsze zastępy udały się do zabezpieczenia kolejnych budynków mieszkalnych i gospodarczych, które zalewane były ponownie w Świątnikach. W międzyczasie jedna z jednostek sprawdzała stan wody w rzece Czarna Woda w Michałowicach i Sobótce. Po opadnięciu wody ratownicy przystąpili do wypompowywania wody z zalanych piwnic.

W miejscowości Przezdrowice na jednym z potoków zarwał się granitowy mostek, który blokował przepływ wody, która zaczęła rozlewać się na okoliczny ogród i drogę gminną. Do tego zdarzenia zadysponowano również koparkę, która usunęła zator.

Kolejną z akcji do jakiej udała się straż pożarna był zator pod jedną z dróg w miejscowości Kunów. W tym miejscu również potrzebny był specjalistyczny sprzęt, który przebił niedrożność pod drogą. Tutaj również zagrożone były budynki mieszkalne.

W całej gminie Sobótka jednostki ochrony przeciwpożarowej interweniowały ponad dwadzieścia razy.

 { rsmediagallery tags="20130531_gmina_sobotka_wielka_woda"}

Strażacki.pl

Czytaj również