Gmina Sobótka: Zmagania z wielką wodą

Gmina Sobótka: Zmagania z wielką wodą 

Od rana 25 czerwca br., po całonocnych intensywnych opadach deszczu w gminie Sobótka wystąpiły z brzegów strumyki oraz przydrożne rowy. Z każdą chwilą sytuacja pogarszała się na rzece Czarna Woda oraz na Ślężańskim Potoku. Niezwłocznie strażacy z gminy Sobótka zostali zadysponowani do pomocy mieszkańcom tego regionu. Pomoc polegała na wypompowaniu wody z zalanych budynków, posesji, zabezpieczaniu mieszkań przed zalaniem, umacnianiu wałów rzek oraz strumyków.

Przez Gminę Sobótka przepływają takie rzeki jak: Czarna Woda, Młynówka, czy Ślężański Potok. To właśnie one stwarzały w ciągu ostatnich trzech dni bardzo duże zagrożenie. W dniu 25 czerwca w miejscowości Nasławice przez którą przepływa Ślężański Potok zaczął przeciekać wał tuż przy zabudowaniach gospodarczych, dlatego tak niezbędna była natychmiastowa pomoc strażaków. Na miejscu działały zastępy OSP z Sobótki, Rogowa Sobóckiego oraz z JRG w Kątach Wrocławskich. Wraz z pomocą okolicznych mieszkańców udało się zabezpieczyć wał. Niestety kilometr dalej rzeka przerwała wał pomiędzy miejscowościami Nasławice i Kunów. Na całe szczęście woda wydostawała się na obszary, które nie zagrażały bezpieczeństwu ludzi.

Bardzo wysoki poziom wody utrzymywał się do dnia wczorajszego na Czarnej Wodzie, która niestety spowodowała bardzo duże straty. W nocy z 25 na 26 czerwca zalane zostało osiedle nowo wybudowanych domów jednorodzinnych. Ich mieszkańcy nie chcieli opuszczać swoich posesji, jednak po kilku godzinach jeden z nich zdecydował się na ewakuację. Pomimo, iż walka z takim żywiołem jaki woda jest bardzo trudna, strażacy starali się w jak największym stopniu zabezpieczyć posiadłości workami z piaskiem. Około godziny 19:30 woda zaczęła przelewać się przez wał w stronę Sobótki, co spowodowało zalanie drogi łączącej Sobótkę z Rogowem Sobóckim, którą trzeba było zamknąć z powodu nadmiernej ilości wody i silnego nurtu. Ponadto woda zaczynała wdzierać się na teren Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Sobótce, gdzie zaangażowano strażaków do układania worków z piaskiem i wypompowywania wody.

 

W godzinach nocnych, przez Czarną Wodę przepływała fala wezbraniowa - koryto rzeki wypełnione było po brzegi, a woda zaczęła przelewać się przez koronę wałów również na stronę Rogowa Sobóckiego. Strażacy mieli również dużo pracy w miejscowości Sulistrowice, gdzie została podmyta tama. Bardzo trudna sytuacja panowała również w miejscowości Michałowice, tam Czarna Woda przelała się przez koronę wału i zaczęła zalewać okoliczne budynki. W tym miejscach pracowało kilka zastępów ochotników. W działaniach w gminie Sobótka brały udział jednostki z czterech gmin ościennych, Państwowa Straż Pożarna oraz wszystkie zastępy z terenu gminy: Rogowa Sobóckiego, Sobótki, Sobótki Zachodniej i Księginic Małych.

W chwili obecnej fala wezbraniowa przechodzi przez miejscowość Gniechowice. Na miejscu działa kilka jednostek straży pożarnej. Trudna sytuacja powodziowa panuje również w gminie Marcinowice, Kąty Wrocławskie, Kobierzyce. W całym powiecie wrocławskim przez ostatnie dwa dni straż pożarna interweniowała kilkaset razy, głównie podczas zabezpieczania budynków mieszkalnych, wałów oraz wypompowaniu wody z zalanych posesji i piwnic.

Na Dolnym Śląsku stany alarmowe przekroczone są w trzydziestu trzech miejscach, a stan ostrzegawczy widnieje na dziewiętnastu wodowskazach. Mamy nadzieję, że sytuacja szybko ulegnie poprawie.

{ rsmediagallery tags="20130627_gmina_sobotka_zmagania_z_wielka_woda"}

Strażacki.pl

Czytaj również

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/ http://www.pssp.ru/ Slot88 https://www.hettstedt.de/ http://maebashi-cci.or.jp/ Slot Dana Slot77 https://rguts.ru/ Visitorbet