Wilkowice

Groźny pożar stodoły pod Wrocławiem

Groźny pożar stodoły pod Wrocławiem

W pierwszy dzień świąt, około godziny 05:35 nad ranem, w miejscowości Wilkowice na Dolnym Śląsku doszło do dużego pożaru budynku gospodarczego. Do akcji skierowano kilka zastępów PSP i OSP z powiatu wrocławskiego oraz oławskiego.

W środę (25 grudnia 2019) jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Żórawina zostały zaalarmowane do pożaru stodoły w miejscowości Wilkowice. Ogień trawiący budynek był widoczny z odległości kilku kilometrów. Przybyłe na miejsce zastępy zastały rozwijający się pożar, który w pełni objął wnętrze i dach obiektu. W bezpośrednim zagrożeniu znajdowała się druga część stodoły, która była oddzielona jedynie ceglaną ścianą. Ochotnicy podali prądy wody w natarciu oraz w obronie. Do działań włączyły się dojeżdżające zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 9 we Wrocławiu. Wykorzystano drabinę mechaniczną SD-37, z której podano kolejny prąd wody na płonący dach. W pierwszej fazie działań dużym problemem były braki w ciągłości zasilania wodnego co przekładało się na kilkukrotne wstrzymanie podawania prądów gaśniczych. Na polecenie Kierującego Działaniami Ratowniczymi zadysponowano dodatkowe siły i środki. Przybyłe zastępy z JRG PSP nr 3 we Wrocławiu, OSP Sulimów (gmina Siechnice) i OSP Wierzbno (pow. oławski) zapewniły stałe zasilanie wodne. Po opanowaniu pożaru strażacy skupili się na dogaszeniu pogorzeliska. Przy wykorzystaniu drabiny mechanicznej i podręcznego sprzętu burzącego zawalono pozostałości spalonej konstrukcji dachu. Konieczne było wyniesienie na zewnątrz dużej ilości drewna składowanego wewnątrz stodoły. Szczegółowo przelano hałdę węgla, w której wciąż znajdowały się zarzewia ognia. Do działań wykorzystano lance gaśnicze i kamerę termowizyjną, przy której pomocy KDR kontrolował efektywność dogaszania.

Akcja zakończyła się około godziny 11-nastej. Obecne na miejscu siły i środki powróciły do swoich jednostek. Obiekt został przekazany w ręce właściciela. W działaniach uczestniczyli strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej nr 3 i 9 we Wrocławiu, oficer operacyjny KM PSP oraz jednostki OSP z Rzeplina, Sulimowa, Węgier, Wierzbna i Żórawiny. Ponadto prowadzone działania wspierał patrol Policji i pogotowie energetyczne.

Tekst i zdjęcia: Kamil Czereba – kamilczereba.pl

Strażacki.pl

W pierwszy dzień świąt, około godziny 05:3


Sklep pożarniczy Florian

kalendarz zmianowy psp 2020


Galeria

Czytaj również