Kalisz: Wypadek kontrolowany

Kalisz: Wypadek kontrolowany

Zderzyły się dwa samochody osobowe, jeden z nich wjechał w przystanek pełen ludzi – w obliczu takiego symulowanego wypadku musieli sobie poradzić studenci Ratownictwa Medycznego kaliskiej PWSZ. Wspólne ćwiczenia ze strażakami mają przygotować przyszłych ratowników do radzenia sobie w sytuacji masowego zdarzenia drogowego.

W przeprowadzonym w czwartek symulowanym wypadku poszkodowanych było aż 17 osób – z taką ilością nie mogły poradzić sobie zespoły, które przybyły na miejsce zdarzenia. Trzeba było zastosować specjalne procedury.

Przeprowadziliśmy ćwiczenia z udziałem wielu osób poszkodowanych dla studentów – przyszłych ratowników medycznych. Podczas symulacji kilka zespołów musiało poradzić sobie z poszkodowanymi w wypadku, a także współpracować ze strażą pożarną i innymi służbami – poinformowała dr n. med. Elwira Krystkowiak-Sarzyniec, wykładowca na kaliskiej PWSZ prowadząca zajęcia z Medycyny Katastrof na kier. Ratownictwo Medyczne. – Zwracamy po pierwsze uwagę na elementy bezpieczeństwa, studenci musieli również użyć procedur, które mają miejsce przy takim zdarzeniu – tzw. triage czyli znalezienie osób, którym pomoc musi zostać udzielona w pierwszej kolejności i tych, które mogą poczekać.

Dzięki współpracy strażaków było to jedno z największych ćwiczeń, które udało się do tej pory przeprowadzić studentom Ratownictwa Medycznego.

{ rsmediagallery tags="20130609_kalisz_wypadek_kontrolowany"}

Strażacki.pl

Czytaj również