Katowice: Potężny pożar hali trwał całą noc

Katowice: Potężny pożar hali trwał całą noc 

W dniu 17 kwietnia, o godzinie 15:58, dyspozytor Miejskiego Centrum Ratownictwa otrzymał zgłoszenie o zadymieniu z hali produkcyjnej na ulicy Porcelanowej w Katowicach. Na miejsce w pierwszej kolejności zostały zadysponowane zastępy GBA 2,5/25, GCBA 5/32, SD - 37 oraz samochód operacyjny z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 1 w Katowicach.


W momencie dojazdu pierwszych zastępów PSP na miejsce zdarzenia, pożarem objęte było około 500 m2 powierzchni dachu o konstrukcji drewnianej, pokrytego papą termozgrzewalną oraz częściowo ostatnia kondygnacja hali produkcyjnej. W wyniku rozpoznania ustalono, że wszyscy pracownicy opuścili budynek przed przybyciem straży pożarnej. W tym momencie MCR Katowice zadysponowało trzy ciężkie samochody ratowniczo - gaśnicze (GCBA 8/50 z JRG 1, GCBA 8/50 z JRG 2 oraz GCBA 6/32 z OSP Szopienice) oraz drabinę mechaniczną z JRG Katowice Piotrowice.

W pierwszej fazie pożaru podano dwa prądy gaśnicze wody. Jeden po klatce schodowej do pomieszczenia magazynu, drugi po drabinie hydraulicznej na poszycie dachu. Po przyjeździe kolejnych zastępów straży pożarnej podano jeszcze jeden prąd gaśniczy wody z drabiny hydraulicznej. Przybyłe na miejsce akcji pogotowia gazowe i energetyczne odcięły dopływ prądu i gazu do obiektu. Dowodzący akcją poprosił o zadysponowanie kolejnych plutonów gaśniczych z Chorzowa, Tych, Sosnowca i drabiny z Mysłowic. Dowodzenie akcją przejął Komendant Miejski PSP w Katowicach - starszy brygadier Bogdan Jędrocha. W miarę przybywania na teren pożaru kolejnych zastępów, zwiększano ilość podawanych prądów gaśniczych wody w natarciu i obronie zagrożonych obiektów. O godz. 19:47 pożar został opanowany. Strażacy przystąpili do dogaszania zawalonej konstrukcji dachu. Po ugaszeniu pożaru strażacy przystąpili do częściowej rozbiórki nadpalonych elementów dachu.

W wyniku pożaru całkowitemu spaleniu uległa konstrukcja dachu w budynku pięciokondygnacyjnym, o powierzchni około 7500 m2. Nadpaleniu uległo poszycie dachu niższego budynku przyległego do hali. Dochodzenie w sprawie ustalenia przyczyny pożaru prowadzi policja. Działania zakończono w dniu 18 kwietnia o godz. 06:20.

W akcji uczestniczyły dwadzieścia cztery zastępy PSP z KW PSP, JRG 1 i 2 Katowice, JRG Chorzów, JRG Tychy, JRG Mysłowice oraz JRG 1 i 2 Sosnowiec oraz cztery zastępy OSP z Dąbrówki Małej, Podlesia i Szopienic.

{ rsmediagallery tags="20130420_pozar_fabryki_porcelany"}

Strażacki.pl

Katowice: Potężny pożar hali trwał całą noc 

Czytaj również

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/ http://www.pssp.ru/ Slot88 https://www.hettstedt.de/ http://maebashi-cci.or.jp/ Slot Dana Slot77 https://rguts.ru/ Visitorbet