Koźminek: Skutki długotrwałych opadów deszczu

Koźminek: Skutki długotrwałych opadów deszczu 

Jak wiadomo najskuteczniejszym sposobem zapobiegającym zalewaniu terenu są kanały melioracyjne. Takie kanały znajdują się również w Koźminku i większość z nich połączona jest ze stawami w koźmineckim parku, skąd naddatek wody, rowem melioracyjnym jest odprowadzany do rzeki. Problem pojawia się wtedy, gdy nieczyszczone, zapychają się, szczególnie w czasie obfitych opadów deszczu. Tak właśnie było ostatniej nocy.

 

Padający w poniedziałek, z dużą intensywnością deszcz, spowodował nagłe wezbranie wody. Zatkane przepusty sprawiły, iż w pobliżu ulicy Nakwasińskiej i Kaliskiej woda zaczęła wdzierać się do budynków mieszkalnych.

Na miejsce niezwłocznie, około godziny 2 w nocy udali się strażacy z Koźminka, początkowo jednym samochodem. Jednak krótkie rozpoznanie dowódcy sprawiło, iż na miejsce zadysponowano wkrótce kolejny zastęp samochodem Star 266.

Przystąpiono do odtykania przepustów i pompowania wody, jednak w przypadku jednego z domostw konieczna była ewakuacja jego mieszkańców. Woda przybierała coraz szybciej, wobec czego na miejsce zadysponowano jednostkę z OSP Pietrzyków.

Ilość wody była na tyle duża, iż stawy w Koźminku zaczęły przelewać się nad groblami. Niezbędne było całkowite otwarcie przepustów.

Niezbędne do tego było użycie łodzi motorowej. Choć uratowało z całą pewnością kilka domostw przed zalaniem, niestety podmyło drogę powiatową Koźminek – Moskurnia, która jest całkowicie nieprzejezdna.

Obecnie samochody kierowane są na objazdy przez strażaków i policję z Koźminka.

Siły i środki:
349 [ P]10 - Star/Man - GBA - 2,5/16 - OSP Koźminek
349 [ P]11 - Star 266 - GBAM - 2,5/16 - OSP Koźminek
348[ P]12 - Star - GBA - 2,5/16 - OSP Pietrzyków

349 [ P] 14 - Renault Trafic - SLRr - OSP Koźminek + łódź

{ rsmediagallery tags="20130528_kozmin_skutki_dlogotrwalych_opadow_deszczu"}

Strażacki.pl


Sklep pożarniczy Florian

kalendarz zmianowy psp 2020


Czytaj również