Księginice Małe: Zawalił się mur oporowy na potoku Sulistrowickim

Księginice Małe: Zawalił się mur oporowy na potoku Sulistrowickim 

Wczoraj, tj 13 lipca br. około godziny 22:00 straż pożarna została powiadomiona o zawalonym murze oporowym na potoku Sulistrowickim w miejscowości Księginice Małe. Niezwłocznie na miejsce została zadysponowana miejscowa jednostka OSP oraz jeden zastęp PSP z JRG Kąty Wrocławskie.

 

Po przybyciu na miejsce zastępów ochrony przeciwpożarowej i przeprowadzeniu rozpoznania, dowódca akcji potwierdził zgłoszenie. Zawaleniu uległ mur oporowy na długości około 5 metrów. Zagrożony jest również budynek wielorodzinny, który znajduje się około 2 metrów od skarpy.

 

Ochotnicy przystąpili do zabezpieczenia miejsca zdarzenia oraz wypompowania wody z pobliskiego basenu, który rozłożony był zaraz przy potoku. Na miejsce zdarzenia przybył również oficer operacyjny miasta Wrocławia i jednostka OSP z Sobótki.

 

Działania zastępów straży pożarnej polegały głównie na ułożeniu worków z piaskiem w korycie potoku w celu zapobiegnięcia dalszemu podmywaniu muru oporowego. Po godzinie 23, gdy brzeg został zabezpieczony, jednostki wróciły do koszar. Do 7 rano na miejscu pozostała miejscowa jednostka w celu dozorowania skarpy. Jak się okazało, wyrwa już się nie powiększa.

Zagrożenie jednak nadal pozostaje, gdyż obfite opady deszczu mogą doprowadzić do powiększenia wyrwy, a co za tym idzie może zostać podmyty budynek mieszkalny.

Przypomnijmy, dwa tygodnie temu między innymi ta miejscowość walczyła ze skutkami intensywnych opadów deszczu co zapewne w dużym stopniu przyczyniło się do wczorajszego zdarzenia. O powodzi w gminie Sobótka pisaliśmy na łamach Strażackiego.

{ rsmediagallery tags="20130714_ksieginice_male_wyrwa_w_wale"}

Strażacki.pl

Czytaj również