Grodno

Mężczyzna uwięziony w glinie – nietypowa akcja w Wolińskim Parku Narodowym

Mężczyzna uwięziony w glinie – nietypowa akcja w Wolińskim Parku Narodowym

W niedzielę, 11 lutego br., po godzinie 18:00 do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim wpłynęło zgłoszenie, że na terenie Wolińskiego Parku Narodowego w miejscowości Grodno w glinianym osuwisku utknął człowiek. Z uwagi na duże ryzyko zagrożenia życia i zdrowia na miejsce skierowano służby ratunkowe. Do działań zadysponowano zastępy z Posterunku PSP w Międzyzdrojach oraz okoliczne jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych i oficera operacyjnego KP PSP w Kamieniu Pomorskim. Do akcji skierowano łącznie cztery quady.

Warunki zastane na miejscu były bardzo trudne. Samochody pożarnicze ani quady nie były w stanie dotrzeć do miejsca zdarzenia. Strażacy dotarli do uwięzionego mężczyzny pieszo. Poszkodowany był wyczerpany i wyziębiony, po pas znajdował się w glinianym osuwisku.


Strażacy podjęli wiele prób wykonania dostępu do mężczyzny przy użyciu podstawowych narzędzi takich jak szpadle i liny ratownicze. Równolegle poszkodowanemu zapewniono komfort termiczny i wsparcie psychologiczne. Działania były bardzo utrudnione z uwagi na grząski teren, w którym zapadali się sami ratownicy.

Ostatecznie po dotarciu dodatkowych sił i środków uwolniono mężczyznę i przy pomocy deski ortopedycznej ewakuowano do przyczepki transportowej podpiętej do jednego z quadów. Poszkodowanego przekazano do zespołu Państwowego Ratownictwa Medycznego, który oczekiwał na utwardzonej drodze. Warto dodać, że do działań zadysponowano także Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa, która miała być w gotowości do podjęcia poszkodowanego od strony plaży w przypadku gdyby ewakuacja quadem okazała się niemożliwa.


Fot. KP PSP Kamień Pomorski

Strażacki.pl

W niedzielę, 11

Galeria

Czytaj również