Polska

Nawałnice przeszły przez Polskę - Podsumowanie

Nawałnice przeszły przez Polskę - Podsumowanie

Od północy w czwartek strażacy interweniowali ponad 6 tysięcy razy w związku z nawałnicami, które przeszły nad Polską. Od godziny 17 sytuacja zaczęła się uspokajać — poinformował PAP rzecznik komendanta głównego PAP bryg. Krzysztof Batorski.

Łącznie od północy strażacy wyjeżdżali do 6863 zdarzeń spowodowanych nadchodzącym frontem burzowym. Najczęściej interweniowali w województwach łódzkim, mazowieckim i kujawsko — pomorskim.

Jak wskazał bryg. Batorski, dobowa liczba interwencji jest wysoka, ale od godz. 17 sytuacja zaczęła się uspokajać.

Nawałnice przechodzą nad Polską od wielu dni.

W środę Straż Pożarna wyjeżdżała do 3240 zdarzeń, we wtorek — ponad 870, a w poniedziałek — do ponad 2120. Łącznie zgodnie z danymi przekazywanymi PAP przez rzecznika KG PAP, w tym tygodniu strażacy w kraju odnotowali już ponad 13 tysięcy zgłoszeń.

Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych każdego dnie prowadzą tysiące działań ratowniczych, usuwając wiatrołomy, zabezpieczając uszkodzone budynki, elementy infrastruktury, wypompowując wodę z podtopionych posesji i zalanych piwnic — podkreślił w czwartek zespół KG prasowy PSP.

Strażacy, jak zaznaczył zespół, prowadzą również działalność edukacyjną w obozach harcerskich, sprawdzają w nich warunki bezpieczeństwa i pomagają w ich ewakuacji w sytuacji zagrożenia wynikającego z nawałnic. Między innymi w środę do bezpiecznych obiektów ewakuowano niemal 4 tysiące uczestników 49 obozów.

Za działania strażakom podziękował w czwartek komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak. Jak wskazał zespół prasowy, komendant główny "ocenia wysoko działania prewencyjne i ratownicze oraz składa serdeczne podziękowania dla strażaków PSP i OSP za ich trud ratowniczy i stałą gotowość do wyzwań, które w ostatnich dniach przyniosły zjawiska atmosferyczne i które, według prognoz, będą towarzyszyły nam jeszcze w najbliższych dniach (PAP)

Źródło: PAP

Strażacki.pl

Od północy w czwartek strażacy interweniowali ponad 6 tysięcy razy w zw

Czytaj również