Hubenice

Niebezpieczne zdarzenie w Kościele - 7 osób zatruło się czadem

Niebezpieczne zdarzenie w Kościele - 7 osób zatruło się czadem
13 lutego strażacy zostali zadysponowani do działań, które prowadzone były w miejscowości Hubenice gdzie doszło do awarii instalacji grzewczej w kościele parafialnym w Borusowej. Strażacy z OSP Szczucin wyjechali do zgłoszenia zastępem SLRR Nissan wraz z wentylatorem oddymiającym.
 

Po przybyciu jednostek ochrony przeciwpożarowej strażacy zastali dwie osoby ewakuowane z budynku przez osoby postronne (jedna z nich była nieprzytomna, druga przytomna bez świadomości) oraz jedną osobę przytomną bez świadomości leżącą przed wejściem do budynku. Osobom poszkodowanym natychmiast udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy, a w momencie przyjazdu  Zespołu Ratownictwa Medycznego przekazano pod ich opiekę.

Dalsze działania polegały na wprowadzeniu do zadymionych pomieszczeń kotłowni i kościoła dwóch rot gaśniczych zabezpieczonych w aparaty ochrony dróg oddechowych (AODO) oraz wyposażonych w kamerę termowizyjną, w celu sprawdzenia, czy w pomieszczeniach kościoła nie znajdują się inne osoby poszkodowane, a także w poszukiwaniu ewentualnych zarzewi ognia.

Więcej osób poszkodowanych wewnątrz budynku kościoła nie odnaleziono, jak również nie stwierdzono zagrożenia pożarowego. Po wygaszeniu pieca na paliwo stałe przystąpiono do przewietrzania budynku oraz jego oddymiania. 

Ze względu na dużą kubaturę obiektu oraz niewielkie otwory okienne wymagane było użycie dodatkowego sprzętu w postaci agregatów oddymiających. W trakcie działań udzielono pomocy jeszcze czterem osobom lżej poszkodowanym uskarżającym się na dolegliwości po kontakcie z atmosferą toksyczną. 

Prawdopodobnie przyczyną zatrucia było zadymienie spowodowane przez piec na paliwo stałe znajdujący się w kotłowni kościoła. 

W wyniku zaistniałego zdarzenia 7 osób podtruło się tlenkiem węgla, z czego trzy osoby zostały zabrane przez przybyłe na miejsce Zespoły Ratownictwa Medycznego do szpitala. Na miejscu zdarzenia działania prowadziły jednostki OSP z gminy Gręboszów, zastępy JRG Dąbrowa Tarnowska, Zespoły RM oraz Policja.
 
Źródło: KP PSP w Dąbrowie Tarnowskiej, OSP Szczucin 
 
Strażacki.pl

13 lutego strażacy zostali zadysponowani do działań, które

Galeria

Czytaj również