Poznań
W sobotnie popołudnie (16.06.2018 r.) około godziny 16:00 na poznańskim Osiedlu Jana III Sobieskiego (Piątkowo), doszło do eksplozji, na skutek której uszkodzona została klatka schodowa. Poszkodowane zostały też dwie osoby, które przewieziono do szpitala. Na miejscu działała m. in. Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z poznańskiej JRG nr 4.
Do wybuchu butli z tlenem doszło prawdopodobnie podczas jej transportowania na klatce schodowej.
Jak powiedział Bartosz Mańczak z poznańskiej straży pożarnej, do wybuchu doszło na parterze 11-piętrowego budynku na osiedlu Jana III Sobieskiego na poznańskim Piątkowie. Według wstępnych ustaleń, mężczyzna niosący służącą do nurkowania butlę z tlenem upuścił ją – dowiedział się TVN24.
W wyniku eksplozji uszkodzony został wiatrołap, drzwi wejściowe (odrzucone kilka metrów na trawnik), drzwi do mieszkań oraz drzwi do windy. Wybita została też część okien. Jak informowali mieszkańcy, zdarzeniu towarzyszył ogromny huk oraz dźwięk tłuczonego szkła. Na miejscu zdarzenia pojawiło się 9 zastępów PSP, ZRM WSPR Poznań, załogi Policji, Straży Miejskiej oraz pogotowie energetyczne i gazowe. Przybyłe na miejsce wybuchu służby, w pierwszej kolejności zabezpieczyły miejsce zdarzenia, przeprowadziły ewakuację lokatorów oraz skupiły się na udzieleniu pomocy dwóm osobom poszkodowanym. Na miejscu pojawiła się też Grupa Operacyjna Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, Komendant Miejski PSP bryg. Jacek Michalak oraz Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z Poznania. Ze względu na poważny charakter zdarzenia, na miejsce przybył też Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann, który odebrał od służb meldunek dotyczący zdarzenia.
Ewakuowani lokatorzy znaleźli tymczasowe schronienie m.in. w specjalnie podstawionym autobusie. Do ich dyspozycji pozostawali pracownicy CZKMP, czy funkcjonariusze Straży Miejskiej, którzy dostarczyli na miejsce wodę oraz pakiety dla osób ewakuowanych. Na miejscu wybuchu obecny był również zastępca prezydenta Miasta Poznania – Tomasz Wiśniewski. Dwie osoby poszkodowane po zaopatrzeniu przez strażaków oraz ZRM, zostały przewiezione do szpitala.
Po zakończonych oględzinach przeprowadzonych przez Policję i Nadzór Budowlany, zapadła decyzja o zabezpieczeniu konstrukcji wiatrołapu budynku przez SGPR. Do zabezpieczenia wykorzystano elementy drewniane. Przy ich pomocy wsparta została m.in. konstrukcja. Usunięty został też gruz oraz inne elementy infrastruktury, które mogłyby stanowić zagrożenie dla mieszkańców. Po zakończonych działaniach PSP, mieszkańcy mogli powrócić do swoich mieszkań. Nadzór Budowlany nie stwierdził żadnych poważnych naruszeń konstrukcji budynku, wiadomo jednak, że do poniedziałku mieszkańcy nie będą mogli korzystać z windy. W budynku nie ma również gazu.