OSP Ujazd: Usuwanie skutków huraganu Ksawery

OSP Ujazd: Usuwanie skutków huraganu Ksawery

W nocy z 5/6 grudnia, a także 7.12.2013 przez cała Polskę przechodził silny huragan „Ksawery”, którego prędkość dochodziła do 100km/h, a w porywach nawet do 150 km/h. Ksaweremu towarzyszyły silne burze oraz opady śniegu i śniegu z deszczem, który z biegiem czasu na drogach doprowadził do utworzenia się cienkiej pokrywy lodowej. Silny wiatr, to jeden z czynników, który szczególnie towarzyszył huraganowi. To właśnie on stworzył bardzo dużo pracy strażakom. Łamał i wyrywał drzewa z korzeniami, zrywał dachy i wiele innych.

 

Strażacy w powiecie tomaszowskim swoje interwencje rozpoczęli już po godzinie 2 w nocy, natomiast strażacy z Ujazdu po raz pierwszy interweniowali w Sangrodzu (gm. Ujazd) tuż przed godziną 12. Zgłoszenie dotyczyło powalonego drzewa na drodze, które tarasowało przejazd. Ochotnicy bardzo szybko uporali się z kłopotem i wrócili do koszar. Po chwilowej przerwie strażacka syrena zawyła kolejny raz. Wezwanie tyczyło się powalonego drzewa na drodze z Ujazdu do Będkowa, a dokładniej w Kolonii Olszowa również gmina Ujazd. Po dojeździe strażacy ujrzeli dość duży konar drzewa, który uniemożliwiał przejazd pojazdom. Za pomocą dwóch pil i wysiłku strażaków droga została odblokowana.

Od razu z Kolonii Olszowy strażacy udali się do Ujazd na ul. Sienkiewicza, gdzie na jednym z budynków gospodarczych zalegała przewrócona wraz z korzeniami sosna. Było to już trudniejsze zdanie, ponieważ usunięcie drzewa musiało zostać wykonane w taki sposób aby nie uszkodzić budynku bardziej. Po rozpoznaniu zdecydowano, że z pozycji dachu drzewo będzie cięte po kawałku i stopniowo usuwane. Tuz po godzinie 15 nasze prace przerwało kolejne, bardzo poważne zgłoszenie, niestety wichura dalej pokazywała swoje oblicze.

Wiatr uszkodził druty wysokiego napięcia przez co w miejscowości PGR Niewiadów został wyłączony prąd. W jednym z domów mieszkała rodzina z chorym dzieckiem, które było podłączone do aparatury wspomagającej oddychanie. Wyłączenie prądu spowodowało trudności w oddychaniu dziecka i jego życie było zagrożone. Strażacy z Ujazdu jednym zastępem udali się do chorego z agregatem prądotwórczym. Drugi zastęp pozostał na miejscu i dalej kontynuował wycinkę drzewa. Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy rozciągnęli przedłużacz, a do niego rodzice podpięli urządzenie, sytuacja już się ustabilizowała, dziecko było bezpieczne. Akcja ta potrwała do godziny 20.

Miedzy czasie drugi zastęp otrzymywał kolejne zdarzenia miedzy innymi udał się na drogę z Ujazdu do PGR Niewiadów, gdzie na drodze leżała wielka brzoza, która tarasowała drogę. Strażakom pomógł właściciel jednego z gospodarstw, którego jeden z pracowników za pomocą ciężkiego sprzętu zepchnął ją na pole. Ochotnicy po obcinali gałęzie które jeszcze wystawały nad jezdnią. Kolejne wezwanie dotyczyło powalonych drzew w miejscowości Wykno. Na drogę zostały powalone dwie sosny, które uniemożliwiały przejazd. Strażacy szybko się uporali z kłopotem i udali się do kolejnego zdarzenia na ul. Parkowa w Ujeździe. Tam zdarzenie dotyczyło urwanej anteny satelitarnej, która zatrzymała się na drutach średniego napięcia. Strażacy skontaktowali się z elektrownia, która wyłączyła prąd, a ochotnicy z drabiny ściągnęli antenę.

Po godzinie 20 strażacy wrócili do koszar i rozpoczęli sprzątanie, a zarazem przygotowania do następnych zdarzeń. Należy też dodać, że w gminie Ujazd do paru zdarzeń wyjechała tez sąsiednia jednostka z Przesiadłowa.

Siły i środki:
GBM 2,5/8 Star
GBLM 0,2/0,4 Fiat Ducato

{ rsmediagallery tags="20131208_osp_ujazd_usuwanie_skutkow_huraganu_ksawery"}

Strażacki.pl

Czytaj również