Jezioro Jezuickie

[VIDEO] Paralotniarz wpadł do lodowatej wody na Jeziorze Jezuickim. Uratowali go morsy

[VIDEO] Paralotniarz wpadł do lodowatej wody na Jeziorze Jezuickim. Uratowali go morsy
Do groźnego zdarzenia doszło dziś (10.01) około 13 na Jeziorze Jezuickim. Na zamarzniętym akwenie na skutek awarii silnika miało miejsce awaryjne lądowanie motoparalotni. Pokrywa lodowa na jeziorze okazała się na tyle cienka, że załamała się pod motoparalotniarzem, który znalazł się w wodzie. 
 
Do akcji wysłani zostali strażacy z JRG SP PSP, JRG 1 Bydgoszcz, oraz OSP Brzoza.
 
Na szczęście całe zdarzenie miało miejsce tuż po zakończeniu kąpieli przez Bydgoski Klub Morsów. Zanim na miejsce dotarły służby ratunkowe, z pomocą ruszyli świadkowie zdarzenia. Wśród nich był strażak starszy sekcyjny Tomasz z JRG Żnin. Strażak, wykorzystując swoją wiedzę oraz doświadczenie, wraz z innymi świadkami udzielił pomocy poszkodowanemu.
 
Do działań użyto między innymi kajaka, dzięki któremu Pan Tomasz wraz z innym mężczyzną udał się do poszkodowanego. Znajdujący się w wodzie paralotniarz udzielił informacji jak najbezpieczniej uwolnić go z uprzęży. Po chwili cała trójka znalazła się bezpiecznie na brzegu. Tam wyziębionym i przemoczonym mężczyzną zajęli się pozostali morsujący, którzy ogrzewali go, do czasu przybycia służb.
 
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i udzieleniu kwalifikowanej pomocy medycznej. Poszkodowany bez poważniejszych obrażeń został przekazany przybyłemu Zespołowi Ratownictwa Medycznego.
 
Siły i środki:
  • OSP Brzoza (GBA, SLRt + łódź)
  • JRG SP PSP (GBA)
  • JRG 1 (SRw + łódź)
  • ZRM
  • Policja
Cały wypadek oraz część akcji ratowniczej zostały uwiecznione na zamieszczonych poniżej filmach.
 

Do groźnego zdarzenia doszło dziś około 13 na Jeziorze Jezuickim. Paralotniarz, wykonując niski przelot nad taflą lodu,...

Opublikowany przez Bydgoszcz 998 Niedziela, 10 stycznia 2021
Info: Bydgoszcz998/ OSP Brzoza
Foto: OSP Brzoza
Strażacki.pl

Galeria

Czytaj również