Markowa k. Łańcuta

Poparzony strażak w pożarze transformatora. Potrzebna pomoc [AKTUALIZACJA 07.05.19]

Poparzony strażak w pożarze transformatora. Potrzebna pomoc [AKTUALIZACJA 07.05.19]

AKTUALIZACJA [07.05.2019]:

Skontaktowaliśmy się z oficerem prasowym Komendanta Powiatowego PSP w Łańcucie, mł. bryg. Piotrem Galc. 

Podczas pożaru transformatora zamontowanego na słupie nastąpił jego wybuch, a rozgrzanym olejem transformatorowym poparzony został mężczyzna, który przebywał w jego pobliżu (poparzone kończyny dolne i górne, głowa, część pleców). W transformatorze nie było widać źródeł ognia, lecz pod nim w promieniu ok. 2 metrów na gruncie i na chodniku znajdował się rozlany olej transformatorowy. - mówi oficer prasowy Piotr Galc.

Działanie jakie podjęto: Rozpoznano, zabezpieczono miejsce zdarzenia, zastęp OSP Markowa udziela pomocy poszkodowanemu (kontynuacja schładzania, wsparcie psychiczne). Po upływie kilku minut został przekazany przybyłemu na miejsce zespołowi ratownictwa medycznego. Poszkodowany po zaopatrzeniu został zabrany do szpitala. Przybyli na miejsce pracownicy zakładu energetycznego potwierdzili brak prądu elektrycznego w liniach i uszkodzonych elementach sieci energetycznej. - relacjonuje oficer.

Jak się dowiedzieliśmy, prawdopodobną przyczyną zdarzenia była wada urządzenia i instalacji elektrycznych.

Na miejsce zdarzenia przybyli również: ZRM Łańcut, Policja Łańcut, Pogotowie Energetyczne, Wójt Gminy Markowa, przedstawiciel PGE Rejonu Energetycznego Leżajsk.

Poszkodowana osoba nie brała udziału w działaniach ratowniczo- gaśniczych, przebywała na miejscu zdarzenia w trakcie wybuchu transformatora. Poszkodowany jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Markowej oraz Klub HDK PCK „Krwinki Gabriela” przy OSP w Husowie

 

AKTUALIZACJA [04.05.2019]:

Jak dowiedzieliśmy się po rozmowie z OSP Markowa, strażak został rany będąc przy zdarzeniu po cywilu. W czasie oczekiwania na przyjazd kolegów - zastępu OSP Markowa, doszło do wybuchu tranformatora, który poważnie poparzył druha ochototnika.

Podczas akcji zbiórki pieniędzy uzbierano już 11 675 zł. To jednak za mało, aby pokryć koszty leczenia i rehabilitacji, dlatego zachęcamy wszystkich strażaków do pomocy:

Podkarpacki Oddział Okręgowy PCK w Rzeszowie Oddział Rejonowy PCK w Przeworsku ul Lwowska 16
37-200 Przeworsk
Nr konta: 92 1240 4751 1111 0010 6843 7450
z dopiskiem "Dla Piotrka"

PIERWSZA INFORMACJA [03.05.2019]:

Do pożaru transformatora doszło 26.04.2019 roku w Markowej k. Łańcuta (woj. podkarpackie). Podczas akcji jeden ze strażaków został bardzo mocno poparzony. Strażak został przetransportowany przez ZRM do Rzeszowa a później do specjalistycznej placówki, w której nadal przebywa. 

Dzisiaj tj. 3 maja 2019 r. zorganizowana została zbiórka pieniędzy przez OSP Markowa i PCK oddział w Rzeszowie po mszy św. o godzinie 9:00 oraz na festynie przy Centrum Kultury Gminy Markowa.

Postaramy się jak najszybciej uzyskać informacje w jaki sposób zdalnie można pomóc rannemu strażakowi, a również bardziej szczegółowe informacje o zdarzeniu.

Siły i środki ze zdarzenia 26.04.19r.:

  • JRG Łańcut GBA
  • OSP Markowa GLM, GBA
  • Policja
  • ZRM Łańcut

  

---

Zdjęcia i informacje: OSP Markowa, 
https://www.facebook.com/OSP-Markowa-1754212491468769

Strażacki.pl

AKTUALIZACJA [07.05.2019]:


Sklep pożarniczy Florian

maseczki dla strażaków


Galeria

Czytaj również