Działdowo

Poważny pożar w hucie szkła - Działdowo. Na miejscu kilkanaście zastępów straży pożarnej

Poważny pożar w hucie szkła - Działdowo. Na miejscu kilkanaście zastępów straży pożarnej

11 marca kilka minut po godz. 7 służby ratownicze powiatu działdowskiego otrzymały zgłoszenie o wycieku surówki z pieca hutniczego w zakładzie produkcji szkła w Działdowie. Po przybyciu pierwszych zastępów straży pożarnej i rozpoznaniu sytuacji potwierdzono zaistniałą sytuację, która w dynamiczny sposób się rozwijała. Specyfika produkcji, skomplikowany układ ciągów technologicznych oraz ilość osób poszkodowanych (5 osób trafiło do szpitali), które wymagały natychmiastowej ewakuacji oraz udzielenia pomocy medycznej, postawiły służbom ratowniczym wiele trudnych do realizacji zadań.

Z uwagi na poważne zagrożenie pożarowe, związane z tym duże zapotrzebowanie na środki gaśnicze i ekstremalne warunki pracy ratowników (wysoka temperatura, znaczny stopień zadymienia), zadysponowano w sumie 17 zastępów straży pożarnych, Zespoły Ratownictwa Medycznego, Policję, Pogotowie Gazowe. Realizując poszczególne zadania ratownicze, teren objęty działaniami podzielono na kilka odcinków bojowych, a koordynacją wszystkich działań, kierował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie wspierany przez Komendanta Powiatowego PSP w Działdowie oraz Głównego Technologa Zakładu.

Działania służb w głównej mierze polegały na ewakuacji osób poszkodowanych, prowadzeniu działań gaśniczych i jednoczesnym przeszukiwaniu pomieszczeń objętych akcją na obecność osób, które nie zdołały się samodzielnie ewakuować we wczesnej fazie zaistniałego zdarzenia. Niestety, w jednym z pomieszczeń ratownicy dokonali tragicznego odkrycia zwęglonych zwłok człowieka. Po ponad 5 godzinach działań ratowniczych oraz wielu działaniach pobocznych podejmowanych razem z pracownikami zakładu, teren hali hutniczej oraz instalacje technologiczne, które objęte były pożarem, zabezpieczono, tym samym akcja została zakończona.

W akcji ratowniczo-gaśniczej i usuwaniu skutków powyższego zdarzenia uczestniczyło: 53 strażaków, Zespoły Ratownictwa Medycznego, Policja, pracownicy huty szkła oraz innych służb współdziałających.

Info/foto: mł. kpt. Damian Mackiewicz - KP PSP Działdowo

Strażacki.pl

11 marca kilka minut po godz. 7 służby ratow


Sklep pożarniczy Florian

kalendarz zmianowy psp 2020


Galeria

Czytaj również