Powiat lubański: Strażacy usuwają skutki nocnej nawałnicy

Powiat lubański: Strażacy usuwają skutki nocnej nawałnicy

Ponad 600-interwencji dolnośląskich strażaków to skutek nocnych nawałnic, które przeszły przez teren województwa z 29 na 30 lipca. Najtrudniejsza sytuacja panuje na terenie powiatu lubańskiego w gminie Olszyna i Leśna, gdzie lokalne strumyki zamieniły się w rwące rzeki powodując zalanie ulic oraz domostw.

 

W późnych godzinach wieczornych woda z górskich strumyków niemal całkowicie zalała centrum Leśnej oraz leżącą tuż przy korycie rzeki miejscowość Miłoszów – woda sięgała niemal 1,5 metra wlewając się przez okna i drzwi do budynków znajdujących się poniżej. W pierwszej fazie działań zaalarmowano większość jednostek OSP z terenu powiatu lubańskiego, które skierowano do miejsc, w których sytuacja była najgorsza.

W miejscowości Leśna i Miłoszów strażacy podjęli ewakuacje osób. W skutek wylania wód z potoków zalane zostały drogi dojazdowe do kilku miejscowości oraz poważnie uszkodzone mosty drogowe, co utrudniało strażakom dostanie się do mieszkańców wymagających ewakuacji. Zerwane zostały linie energetyczne, a w samej Leśnej zalane zostało ujęcie wody i uszkodzony gazociąg, w którego bezpośrednim zagrożeniu znalazło się blisko 50-osób ewakuowanych przez strażaków z kilku budynków mieszkalnych.

 

Do działań skierowane zostały grupy ratownictwa wodno-nurkowego oraz grupa ratownictwa chemicznego z Wałbrzycha, która wspomogła miejscowe służby w zatamowaniu wycieku gazu z uszkodzonej rury. Na miejsce zorganizowano również stacje uzdatniania wody oraz beczkowozy, które dowoziły wodę pitną. Przez najbliższe dni na terenie Olszyny i gminy Leśna będą pracować zastępy PSP i OSP oraz lokalne służby komunalne i skazani z zakładu karnego w pobliskiej Zarębie, którzy będą wspomagać mieszkańców w usuwaniu skutków nawałnic.

{ rsmediagallery tags="20130731_powiat_lubanski_strazacy_usuwaja_skutki_nocnej_nawalnicy"}

Strażacki.pl

Czytaj również

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/ http://www.pssp.ru/ Slot88 https://www.hettstedt.de/ http://maebashi-cci.or.jp/ Slot Dana Slot77 https://rguts.ru/ Visitorbet