Radostów Średni

[FOTO] Pożar stodoły w Radostowie Średnim

[FOTO] Pożar stodoły w Radostowie Średnim

We wtorek, 19 sierpnia 2020 roku, w miejscowości Radostów Średni na Dolnym Śląsku doszło do pożaru budynku gospodarczego. Siedem zastępów PSP i OSP z powiatu lubańskiego przez blisko sześć godzin dogaszało słomę, która była zgromadzona wewnątrz spalonej stodoły.

O godzinie 11:50 na numer alarmowy 998 wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego w miejscowości Radostów Średni. Dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Lubaniu zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej i zaalarmował okoliczne jednostki OSP. Do zdarzenia wyjechał także zastępca Komendanta Powiatowego PSP i dowódca lubańskiej JRG. Po dotarciu na miejsce rozpoznano rozwijający się pożar stodoły wypełnionej słomą. Ogień objął drewnianą konstrukcję dachu. W odległości kilkudziesięciu metrów zlokalizowany był budynek mieszkalny. Strażacy podali dwa prądy wody w natarciu, które pozwoliły na szybkie opanowanie sytuacji. W pobliżu znajdował się czynny hydrant nadziemny, który był wydajnym źródłem zasilania wodnego.

Dalsze działania strażaków polegały na dogaszeniu pogorzeliska w tym opróżnieniu stodoły z dużej ilości sprasowanej słomy. Do działań użyto podręcznego sprzętu burzącego i ładowarki z uchwytem widłowym, co znacznie usprawniło prowadzone czynności. Akcja została zakończona po godzinie 16. O godzinie 20:40 do SKKP PSP w Lubaniu wpłynęło ponowne zgłoszenie o tlących się elementach konstrukcji stodoły. Na miejsce skierowano jeden zastęp z lubańskiej JRG i zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej z Radostowa. Wspólnymi siłami sprawdzono i ponownie przelano teren pogorzeliska. W działaniach uczestniczyły trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Lubaniu oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Leśnej, Mściszowa, Olszyny i Radostowa.

Tekst i zdjęcia: Kamil Czereba

Strażacki.pl

We wtorek, 19 sierpnia 2020 roku, w miejscowości Radostów Średni na Doln

Galeria

Czytaj również