Twierdza Srebrna Góra

Pożar w Twierdzy Srebrna Góra. Ewakuowano blisko 100 osób

Pożar w Twierdzy Srebrna Góra. Ewakuowano blisko 100 osób

W środe tj. 15 lipca br. około 12.00 doszło do pożaru w Twierdzy Srebrna Góra. Po przybyciu na miejsce pierwszych podmiotów ratowniczych stwierdzono, że pożar rozwija się w kompleksie budynków Twierdzy Srebrna Góra fort DONJON – Bastion Miejski. Jedno z pomieszczeń piwnicznych znajdujących się bezpośrednio pod dziedzińcem zostało zaadoptowane na strzelnicę. Znajdują się tam broń palna i ostra amunicja.

W chwili przybycia strażackich zastępów z szybu wentylacyjnego oraz drzwi wejściowych wydobywał się dym, słychać też było eksplozje amunicji. 

Jak ustalono 80 turystów oraz 14 pracowników zostało ewakuowanych. Miejsce zdarzenia zabezpieczyły zastępy OSP KSRG Budzów i OSP Stoszowice.

Łącznie do działań ratowniczo gaśniczych zadysponowano 36 strażaków: JRG PSP Ząbkowice Śl. i Nowa Ruda oraz OSP Budzów, Stoszowice, Przeborowa i Tarnów. Użyto 13 samochodów pożarniczych.

Utrudnienie w sprawnym dotarciu do miejsca zdarzenia, a także zaopatrywaniu w wodę, stanowiły wąskie uliczki o szerokości ok. 4 m. oraz jeszcze węższa dolna brama wjazdowa (ok. 3m). Wjazd, szczególnie dla ciężkich samochodów pożarniczych był znacznie utrudniony, zwłaszcza że na kolejnym odcinku droga prowadząca ostro pod górę ma już szerokość zaledwie 3 m. Trzeba więc było zorganizować dla pojazdów dowożących wodę ruch jednokierunkowy. Ponadto z uwagi na potężne mury obronne oraz górzyste ukształtowanie terenu wystąpiły też utrudnienia w utrzymaniu sprawnej łączności radiowej.

Całkowite ugaszenie pożaru nastąpiło po dotarciu środkami gaśniczymi do źródła ognia. Działania ratowniczo - gaśnicze trwały pięć godzin. Na miejsce akcji przybyły grupy operacyjne komendanta powiatowego PSP w Ząbkowicach Śl. oraz komendanta wojewódzkiego PSP we Wrocławiu.

Źródło:  KW PSP Wrocław

Zdjecia KP PSP Ząbkowice Śląskie

Strażacki.pl

W środe tj. 15 lipca br. około 12.00 doszło do pożaru w Twierdzy Srebrn

Galeria

Czytaj również