Poznań- Głuszyna: Siedmiogodzinna, nietypowa akcja ratownicza

Poznań- Głuszyna: Siedmiogodzinna, nietypowa akcja ratownicza

Dnia 27 sierpnia br. około godziny 18:00 poznańska Straż Pożarna odebrała zgłoszenie dotyczące psa, który znalazł się w studzience kanalizacyjnej, przy ul. Głuszyna. Na miejsce zdarzenia natychmiast zadysponowano jeden zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej Poznań-Głuszyna oraz patrol Straży Miejskiej.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania okazało się, że pies-szczeniak znajduje się w studzience kanalizacyjnej. Niestety czworonożny przyjaciel był na tyle przestraszony, że nie chciał współpracować ze strażakami, którzy chcieli mu pomóc i postanowił schować się głębiej w kanale ściekowym. Niestety każda kolejna próba wyciągnięcia psa na powierzchnie powodowała jego dalsze przemieszczanie się w głąb kanału, które wymuszało na ratownikach konieczność szybkiego podejmowania decyzji związanych z otwieraniem kolejnych studzienek i próbą złapania psa.

Sytuacja ta utrzymywała się do momentu, w którym pies utknął między dwoma otwartymi studzienkami. W tym momencie z pomocą strażakom ruszyła poznańska firma wodociągowa Aquanet, która przy pomocy specjalistycznej kamery („kret”) dokładnie zlokalizowała psa i zmusiła go do przemieszczenia się w kierunku jednej z otwartych studzienek, gdzie ratownicy przy pomocy siatki rybackiej wykonali prowizoryczną „pułapkę”, w której już po chwili znalazł się przestraszony zwierzak. Pies został przewieziony przez ochotników do schroniska przy ul. Bukowskiej, gdzie czeka na swojego właściciela. Całość działań trwała około 7 godzin, na razie nie wiadomo w jaki sposób pies znalazł się w studzience.

Siły i środki:
307[ P]04 - GBA 2/17 Renault Midliner 210/ISS Wawrzaszek – OSP Poznań Głuszyna
Aquanet Poznań
Straż Miejska Poznań

Foto: Zbigniew
Tekst: Łukasz Jachimowicz
Źródło: OSP Poznań-Głuszyna

Serdeczne podziękowania dla Pana Zbigniewa za możliwość wykorzystania zdjęć.

{ rsmediagallery tags="20130828_Poznan_Gluszyna_siedmiogodzinna_nietypowa_akcja"}

Strażacki.pl

Czytaj również