Poznań

Poznań. Najechanie tramwaju na tramwaj. Są ranni! Motorniczy uwięziony w kabinie

Poznań. Najechanie tramwaju na tramwaj. Są ranni! Motorniczy uwięziony w kabinie

Do zderzenia dwóch tramwajów w jednej z dzielnic Poznania, doszło w poniedziałkowe (03.02.2020 r.) popołudnie. Na jego skutek, w jednym z pojazdów szynowych uwięziony został motorniczy. Konieczne okazało się użycie narzędzi hydraulicznych.

Do zdarzenia doszło około godziny 15:30 na tzw. Trasie Piątkowskiej (kier. centrum), która przebiega m.in. wzdłuż ul.Piątkowskiej. Na stojący - unieruchomiony (na skutek uszkodzenia sieci trakcji tramwajowej oraz pantografu) przed Al.Solidarności, wysokopodłogowy i dwukierunkowy tramwaj typu GT8ZR, najechał bliźniaczy pojazd szynowy, który wyjechał zza łuku trasy. Na skutek uderzenia oba pojazdy zakleszczyły się i przejechały kilkadziesiąt metrów. W kabinie tramwaju, który najechał na stojący tramwaj, uwięziony został jego motorniczy, natomiast tramwaj, który został uderzony, uległ częściowemu wykolejeniu. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały zastępy PSP z JRG-5 Poznań, Zakładowa Służba Ratownicza MPK Poznań, Nadzór Ruchu MPK Poznań wraz z służbami technicznymi, ZRM WSPR Poznań oraz Policja. Przybyli na miejsce ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia oraz przystąpili do wykonania dostępu i uwolnienia uwięzionego motorniczego. W tym celu konieczne okazało się użycie narzędzi hydraulicznych, motorniczy po ewakuacji z pojazdu, został przekazany pod opiekę przybyłemu ZRM, a następnie przewieziony do szpitala. Pomoc została udzielona również pasażerce jednego tramwaju, która również została poszkodowana i przewieziona do szpitala.

W kolejnych godzinach na miejscu wypadku, swoje czynności prowadzili funkcjonariusze Policji oraz Nadzór Ruchu MPK Poznań. Następnie przystąpiono do usunięcia z trasy dwóch uszkodzonych tramwajów i naprawy uszkodzonej sieci trakcji tramwajowej. Całość utrudnień w miejscu wypadku zakończyła się około godziny 21:00. Do tego czasu ruch tramwajowy był całkowicie wstrzymany, występowały też utrudnienia w ruchu na ul.Piątkowskiej.

Strażacki.pl

Do zderzenia dwóch tramwajów w jednej z dzie


Sklep pożarniczy Florian

kalendarz zmianowy psp 2020


Galeria

Czytaj również