Nisko

Projekt Polskiej Pomocy Rozwojowej 2019 rozpoczęty

Projekt Polskiej Pomocy Rozwojowej 2019 rozpoczęty

13 września w Nisku oficjalnie zainaugurowano Projekt Polskiej Pomocy Rozwojowej 2019 pn. „Zwiększamy bezpieczeństwo na obszarach transgranicznych – czwarta edycja projektu”.
To kolejne przedsięwzięcie, które Komenda Wojewódzka PSP w Rzeszowie realizuje jako partner z Województwem Podkarpackiem i  Państwową Służbą ds. Sytuacji nadzwyczajnych w Obwodzie Iwano-Frankiwskim i Zakarpackim.

10-13 września  2019 r. na terenie Zalewu Podwolina w Nisku  zrealizowano działanie projektowe polegające na organizacji szkolenia w województwie podkarpackim z zakresu ratownictwa wodnego dla 20 ratowników ukraińskich (10 z obwodu iwano-frankiwskiego i 10 z obwodu zakarpackiego). Na zakończenie szkolenia przeprowadzono wspólne ćwiczenia zgrywające.

Przeprowadzone zajęcia teoretyczne i praktyczne poprawią skuteczność i pewność działania Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych obwodu Iwano-Frankiwskiego i Zakarpackiego poprzez poznanie podstawowych technik ratowniczych stosowanych w ratownictwie na obszarach wodnych. Przeszkolenie grupy ukraińskiej zaowocuje długofalowymi rezultatami poprzez przekazywanie zdobytej wiedzy kolejnym funkcjonariuszom.

Jednym z etapów projektu był zakup sprzętu specjalistycznego dla beneficjentów projektu:

  • skafandry suche ratownicze w komplecie z kapturem i rękawicami – 20 kpl.
  • kamizelki asekuracyjne – 20 szt.
  • kaski ochronne – 20 szt.
  • rzutki ratownicze z liną o dł. min. 20 m z możliwością mocowania do ratownika lub kamizelki – 20 szt.
  • sprzęt ABC – 20 kpl.

W chwili obecnej trwają prace mające na celu zakup 2 szt. łodzi ratowniczych dla beneficjentów projektu.

Pozyskany sprzęt pozwoli prowadzić akcję ratowniczą na obszarach wodnych, przy pomocy posiadanego sprzętu jak również udzielać kwalifikowanej pierwszej pomocy w działaniach ratowniczych na obszarach wodnych.

Realizacja projektu to również korzyści dla strony polskiej do których należy zaliczyć dzielenie się wiedzą i doświadczeniem ze służbami ratowniczymi państw rozwijających się, wspólne ćwiczenia ratownicze a także konferencje i warsztaty.

Projekt współfinansowany jest w ramach polskiej współpracy rozwojowej
Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

Źródło: KW PSP Rzeszów

Strażacki.pl

13 września w Nisku oficjalnie zainaugurowano


Sklep pożarniczy Florian

kalendarz zmianowy psp 2020


Galeria

Czytaj również