Pow. szamotulski

Samolot widmo zgłosił awaryjne lądowanie oraz nadał sygnał ,,mayday'' - poszukiwania

Samolot widmo zgłosił awaryjne lądowanie oraz nadał sygnał ,,mayday'' - poszukiwania

W sobotnią noc oraz niedziele przedpołudnie i popołudnie, trwały poszukiwania samolotu, którego pilot zgłosił awaryjne lądowanie oraz nadał komunikat ,,mayday'' (bezpośrednie zagrożenie życia). Do zdarzenia miało dojść w powicie szamotulskim w Wielkopolsce.

Do zdarzenia doszło po godzinie 21:00 w sobotę (16.05.2020 r.). Wtedy to, wieża kontroli lotów na poznańskim lotnisku Ławica, odebrała od pilota informację o awaryjnym podejściu do lądowania statku powietrznego oraz komunikat ,,mayday, mayday, mayday'' - następnie kontakt z pilotem się urwał. Niestety pilot nie podał też swojej lokalizacji, ani danych statku powietrznego. Samolot miał mieć też wyłączony transponder.

Służby wstępnie określiły miejsce ewentualnego awaryjnego lądowania w miejscowości Jaryszewo w powiecie szamotulskim. Na miejsce wysłano okoliczne zastępy OSP oraz zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach. W międzyczasie starano się też potwierdzić ew. zaginięcie samolotu, niestety bezskutecznie. Komunikat ,,mayday'' oraz informację o awaryjnym lądowaniu słyszały też jednak inne statki powietrzne w okolicy. W związku z brakiem potwierdzenia zaginięcia samolotu lub informacji o wypadku, poszukiwania zostały przerwane po godzinie 24:00. Wznowiono je w niedzielne (17.05.2020 r.) południe - do funkcjonariuszy Policji zgłosił się bowiem świadek z powiatu obornickiego, który widział nisko przelatujący samolot w kierunku powiatu szamotulskiego. Obszar poszukiwań został też rozszerzony o część powiatu obornickiego, a zastępy PSP i OSP sprawdziły również koryto rzeki Warta. Dodatkowo popołudniu do Jaryszewa został ściągnięty śmigłowiec Mi-2 z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, który wyposażony jest m. in. w kamerę termowizyjną. Niestety niedzielne poszukiwania nie przyniosły przełomu w sprawie. Brały w nich udział zastępy PSP, OSP, Policja (w tym śmigłowiec), Straż Leśna oraz lokalna społeczność - m. in. motocykliści cross-owi.

Zebrane informacje zostaną teraz przeanalizowane i na ich podstawie podejmowane będą dalsze decyzje o ew. dalszych poszukiwaniach.

Strażacki.pl

W sobotnią noc oraz niedziele przedpołudnie


Sklep pożarniczy Florian

maseczki dla strażaków


Galeria

Czytaj również