Słowacja: Pożar młodnika w Tatrzańskim Parku Narodowym

Słowacja: Pożar młodnika w Tatrzańskim Parku Narodowym

Od wczoraj (dnia 25 kwietnia 2013 roku) słowaccy strażacy oraz wojsko walczą z pożarem lasu w pobliżu Starego Smokowca w Tatrzańskim Parku Narodowym. Płomienie pojawiły się około południa w okolicy cmentarza w Starym Smokowcu. Wiejący silny wiatr spowodował szybkie rozprzestrzenianie się pożaru.

W walce z pożarem uczestniczyli strażacy zawodowi oraz ochotnicy z jednostek straży pożarnej w Popradzie, Lewoczy, Kieżmarku, Lubowli i Spiskiej Starej Wsi, a także członkowie sił zbrojnych i leśnicy.

Początkowo szalejące płomienie zaczęły zagrażać pobliskim zabudowaniom. Ogień strawił część drzewostanu na okolicznym cmentarzu, ale na szczęście wiatr zmienił kierunek i nie wieje w kierunku Starego Smokowca.

Do późnych godzin wieczornych szacowano, że spłonęło nawet pięćdziesiąt hektarów młodnika, który został nasadzony w miejsce drzewostanu zniszczonego przez wichury mające miejsce w 2004 roku.

Szkody pożarowe na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego są trudne do oszacowania, zwłaszcza z ekologicznego punktu widzenia. Stary Smokowiec jest jednym z najważniejszych na Słowacji ośrodków turystycznych.

Około godziny 20 pożar udało się zlokalizować (pożar przestał się rozprzestrzeniać). Na miejscu pożaru strażacy pracowali całą noc, dogaszając zarzewia ognia.

 

Zdjęcia z akcji gaśniczej można znaleźć tutaj.

 

 

 

 

Strażacki.pl

Słowacja: Pożar młodnika w Tatrzańskim Parku Narodowym

Czytaj również

https://diponegoro-pahlawan.perpusnas.go.id/slot-gacor/