Sobótka - Strzegomiany: Tragiczny wypadek młodych ludzi

Sobótka - Strzegomiany: Tragiczny wypadek młodych ludzi

W słoneczne popołudnie, 9 kwietnia 2013 roku, do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP we Wrocławiu dotarło dramatyczne zgłoszenie z drogi prowadzącej z Sobótki do Strzegomian (pow. wrocławski). Doszło tam bowiem do wypadku pojazd marki Honda Civic, który uderzył w drzewo tak mocno, iż w środku uwięzione zostały dwie osoby.

W odpowiedzi na zgłoszenie, na miejsce zdarzenia bezzwłocznie zadysponowano sekcję ratowniczo - gaśniczą z JRG w Kątach Wrocławskich oraz zaalarmowano dwie najbliższe jednostki OSP. Pierwsi na miejsce zdarzenia przybyli strażacy z OSP Sobótka, których remiza oddalona jest od miejsca tragicznego wypadku o około dwa kilometry. Dowodzący zastępem w wyniku rozpoznania stwierdził, iż w doszczętnie zniszczonym pojeździe osobowym znajduje się dwóch nieprzytomnych, młodych mężczyzn, których nie da się ewakuować bez użycia sprzętu hydraulicznego. W związku z tym, w pierwszych minutach akcji, druhowie wspierani przez przybyłych w międzyczasie strażaków z OSP Księginice Małe, bezzwłocznie rozpoczęli działania mające na celu oswobodzenie obu poszkodowanych.

Niestety, już w trakcie trwania akcji ratowniczej lekarz pogotowia ratunkowego stwierdził zgon pasażera auta, 21 - letniego mężczyzny, którego obrażenia okazały się zbyt poważne, powodując śmierć na miejscu. Od tego momentu strażacy, z pomocą przybyłych na miejsce ratowników z JRG Kąty Wrocławskie, walczyli już tylko o życie kierowcy, który po uwolnieniu został przekazany załodze Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Młody mężczyzna w bardzo ciężkim stanie, po wstępnym zaopatrzeniu, został przetransportowany do Akademickiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.
 
Ponadto, pracujący na miejscu zdarzenia strażacy przez blisko cztery godziny zabezpieczali miejsce zdarzenia, m.in. w trakcie prowadzenia czynności dochodzeniowych przez przybyłe na miejsce ogniwo wypadkowe WRD KMP Wrocław oraz prokuratora. W związku z powagą zdarzenia, na drogę relacji Sobótka - Strzegomiany przybył także oficer operacyjny Komendy Miejskiej PSP Wrocław. Po zakończeniu czynności przez policjantów, strażacy pomogli w wyswobodzeniu ciągle uwięzionego we wraku ciała ofiary, a po przekazaniu miejsca zdarzenia, powrócili do koszar.

Niestety, po ponad dobie od zdarzenia, tj. 10 kwietnia w godzinach wieczornych, we wrocławskim szpitalu zmarł drugi z mężczyzn, 19 - letni kierowca pojazdu.

Siły i środki straży pożarnej zadysponowane na miejsce zdarzenia:

330[ D]22 - GBA 2/24 - MAN 14.224 - JRG Kąty Wrocławskie
330[ D]25 - GCBA 5/32 - Scania - JRG Kąty Wrocławskie
337[ D]21 - GBA 2/20 - Ifa W50LA - OSP Sobótka
339[ D]36 - GBA 2,5/20 - Star 266 - OSP Księginice Małe
300[ D]90 - SOp - Ford Kuga - oficer operacyjny KM PSP Wrocław

{ rsmediagallery tags="20130409_wypadek_sobotka"}

Zdjęcia OSP Sobótka

Strażacki.pl

Sobótka - Strzegomiany: Tragiczny wypadek młodych ludzi

Czytaj również