Sopot

Sopot: Poważny wypadek na trasie GSMP

Sopot: Poważny wypadek na trasie GSMP

GSMP to skrót od Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski, impreza ta składa się z wyścigów samochodowych rozgrywanych przeważnie na południu kraju. Wyjątkowo trasa z Sopotu do Gdyni ma właściwości górskie. I to 1 dnia 17 Sierpnia 2019 na jednej z dwóch rund wyścigowych doszło do dramatycznie wyglądającego wypadku.

Samochody podczas takiego wyścigu osiągają powyżej 100 km/h, jeden z zawodników Sebastian Malessa w samochodzie Honda Civic na jednym z zakrętów złapał krawężnik, po chwili uderzając w drzewo, które spadło na samochód. Konstrukcja pojazdu wyścigowego składa się tzw "klatki" czyli wzmocniona konstrukcja wnętrza pojazdu w miejscu kierowcy, ratują życie w takich wypadkach.

Na trasie wyścigu znajdują się punkty obserwacyjne i to właśnie obsługa z tego punktu zadysponowała dwa zastępy ochotników zabezpieczające wyścig OSP Banino i OSP Leźno, oba pojazdy dobrze wyposażone w sprzęt ratownictwa drogowego.

Na miejscu od razu są też ratownicy z grupy SIM-MED wraz z lekarzem zawodów, ochotnicy wycinają drzwi celem dostania się do przytomnego kierowcy. Obrażenia są na tyle poważne, iż w pierwszej fazie działań był plan zadysponowania śmigłowca ratunkowego LPR - Ratownik 3, dlatego też do zabezpieczenia lądowiska na sopockim Brodwinie udało się OSP Leźno.

W tym samym czasie ratownicy PZMot wraz ze sprzętem hydraulicznym wycinają klatkę od strony bagażnika, celem przesunięcia fotelu z kierowcą. Zawodnik jest przygnieciony kierownicą pojazdu. Po ok. 30 minutach poszkodowany transportowany jest do karetki, ostatecznie poszkodowanego w stanie przytomnym odwieziono do szpitala ambulansem.

Doniesienia były dramatyczne, szok powypadkowy, uraz kręgosłupa i prawdopodobnie obrażenia wewnętrzne. Ostatecznie kierowca doznał zmiażdżenia 2 kręgów i został mocno potłuczony, systemy bezpieczeństwa zdały egzamin. To było trzecie zdarzenie na trasie tego dnia. Dwa poprzednie skończyły się zniszczeniem samochodów, bez poszkodowanych kierowców.

Strażacki.pl

GSMP to skrót od Górskie Samochodowe Mistrzo


Sklep pożarniczy Florian

kalendarz zmianowy psp 2020


Galeria

Czytaj również

blog comments powered by Disqus