Pińczów

Strażacy zostali wezwani do niewybuchu na prywatnej posesji w Kliszowie

Strażacy zostali wezwani do niewybuchu na prywatnej posesji w Kliszowie

 

23 października 2019 r. około godziny 13-tej do stanowiska kierowania komendanta powiatowego PSP w Pińczowie wpłynęło zgłoszenie o niewybuchu znajdującym się na jednej z posesji w m. Kliszów, gmina Kije. Do zdarzenia zadysponowano trzy zastępy z JRG w Pińczowie oraz dwie jednostki OSP włączone do KSRG  z terenu gminy Kije.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniem Ratowniczym od obecnych na miejscu zdarzenia żołnierzy Wojska Polskiego otrzymał informację, iż na prywatnej posesji znajduje się pocisk rakietowy pochodzący prawdopodobnie z okresu II Wojny Światowej. Według relacji dowódcy patrolu rozminowania istniało zagrożenie detonacji ww. pocisku w trakcie operacji jego przemieszczania na pojazd do przewożenia niewybuchów. W związku z powyższym zapadła decyzja o przeprowadzeniu ewakuacji osób z budynków mieszkalnych w promieniu kilkuset metrów.

Strażacy wspólnie z funkcjonariuszami Policji ewakuowali 20 osób z 10 budynków mieszkalnych. Osoby te schroniły się w świetlicy wiejskiej udostępnionej przez władze samorządowe. Jednostki ochrony przeciwpożarowej sprawiły także linię gaśniczą celem zabezpieczenia działań prowadzonych przez Wojsko Polskie. Następnie patrol saperski przemieścił zagrażający pocisk na pojazd specjalny celem przewiezienia na poligon wojskowy.

Po zażeganiu zagrożenia mieszkańcy ewakuowanych budynków mogli powrócić do sowich domostw.
W działaniach trwających ponad 2 dwie godziny udział brało 5 zastępów JOP, 15 strażaków.

Źródło: KG PSP 

Strażacki.pl

 

23 października 201


Sklep pożarniczy Florian

maseczki dla strażaków


Czytaj również