Sulistrowice: Strażacy rozpoczęli pompowanie wody z zalewu

Sulistrowice: Strażacy rozpoczęli pompowanie wody z zalewu 

Miesiąc temu przez gminę Sobótka przeszła wielka woda, która spowodowała wiele szkód w infrastrukturze drogowej jak i hydrologicznej. Uszkodzone drogi, wały przeciwpowodziowe, hektary zalanych pól i uszkodzona tama na zalewie w miejscowości Sulistrowice. To efekt panującego wtedy żywiołu. Do dzisiaj gmina Sobótka nie uporała się jeszcze ze wszystkimi skutkami, które wyrządziła powódź.

 

Jednym z poważniejszych wydarzeń jakie miało miejsce ostatniej powodzi było podmycie drogi i uszkodzenie tamy na zalewie w Sulistrowicach. W ten feralny dzień na miejscu działało kilka zastępów straży pożarnej. Ratownicy układali worki z piaskiem w celu przekierowania płynącej wody w innym kierunku, tak żeby rwący potok nie powiększał już dużej wyrwy.

 

Po blisko czterech tygodniach na zalew Sulistrowicki ponownie udali się strażacy, tym razem jednak w celu wypompowania wody ze zbiornika. Wszystko to po to żeby firma, która będzie naprawiała wyrwę oraz śluzy mogła rozpocząć pracę.

Na miejsce została skierowana pompa wysokiej wydajności z gminy Siechnice wraz ze strażakami, którzy wspólnie z miejscowymi ratownikami przygotowali ją do pracy. Cała akcja zaczęła się dzisiaj, tj. 23 lipca br. około godziny 11:00. Po przygotowaniu pompy, rozpoczęło się pompowanie, które ma trwać przez około tydzień, 24 godziny na dobę – informuje Pan Kazimierz Mydlarz inspektor od spraw zarządzania kryzysowego i ochrony przeciwpożarowej w gminie Sobótka. Jak dodaje, strażacy którzy pracują na miejscu mają zapewniony posiłek oraz wodę pitną i są zmieniani.

Do zalewu wpływa strumyk, który w dni słoneczne dostarcza zaledwie 10 litrów wody na sekundę. Natomiast do wypompowania jest około 100 tys. metrów sześciennych, około 2,5 metra wody.

{ rsmediagallery tags="20130723_sulistrowice_strazacy_rozpoczeli_pompowanie_wody_z_zalewu"}

Strażacki.pl

Czytaj również